Droga krajowa nr 25 na trasie z Bydgoszczy w kierunku Koszalina ulega poprawie fragmentarycznie. W powiecie sępoleńskim w 2022 roku wyremontowano kilometrowy odcinek z miejscowości Niechorz (gm. Sępólno). Na podpisanie umowy z wykonawcą czeka inwestycja dotycząca budowy obwodnic Sępólna i Kamienia Krajeńskiego. Po drodze, na początku 2024 roku, zarządca „krajówki” musiał pilnie rozebrać wiadukt kolejowy w Obodowie – został uszkodzony przez pojazd ciężarowy na tyle poważnie, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po przeprowadzeniu wizji lokalnej, nakazał rozbiórkę obiektu i zamknięcie na dobę DK 25.
Czytaj też:
Przetarg na budowę obwodnicy Dziedna
Nowe informacje, które płyną z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy napawają nadzieją, że nawierzchnia jednego z najgorszych fragmentów tego traktu doczeka się poprawy. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na rozbudowę blisko 9,3-kilometrowego drogi z Obodowa do Mąkowarska z budową obejścia Dziedna od zachodniej strony. Prace obejmą odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z drogą powiatową prowadząca do Sośna oraz z drogą wojewódzką nr 237 w kierunku Tucholi. Termin składania ofert to 6 sierpnia.
- Droga częściowo pobiegnie nowym śladem, omijając Dziedno. W związku z tym konieczne było uzyskanie decyzji środowiskowej, co nastąpiło w zeszłym roku. Z kolei decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) uzyskaliśmy od wojewody kujawsko-pomorskiego w maju bieżącego roku. W toku wydawania decyzji środowiskowej przez wójta Gminy Sośno, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nałożyła obowiązek opracowania pełnego raportu oddziaływania na środowisko. To z kolei wpłynęło na długość prac projektowych – tłumaczy Julian Drob, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy.
Tak ma wyglądać wyremontowany odcinek Obodowo-Mąkowarsko
„Mała obwodnica” Dziedna ma znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo użytkowania tej ruchliwej drogi, zarówno kierowców, jak i pieszych. Zakres zadania obejmuje w szczególności wymianę i wzmocnienie nawierzchni poprzez dostosowanie jej nośności do obciążeń do 11,5 t/oś i parametrów klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).
Planowane prace dotyczą m.in.:
wydzielonych pasów do skrętu w lewo,
chodników,
oświetlenia,
zatok autobusowych,
korekty łuków pionowych i poziomych.
- Obejście Dziedna i budowa chodnika w Mąkowarsku wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Na rozbudowywanym odcinku starej drogi zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni bitumicznej oraz ekrany akustyczne – podkreśla rzecznik.
Jak dodaje, w zakres prac związanych z rozbudową wchodzi również przebudowa istniejącego i budowa nowego oświetlenia drogowego. Zostaną wykorzystane energooszczędne źródła światła typu LED. Inwestor zakłada oświetlenie rejonów zabudowanych, obszarów skrzyżowań, przejść dla pieszych oraz miejsc do ważenia pojazdów.
