Przed wiekami świątynia była bogato wyposażona. Szczegółowy spis inwentarza kościelnego i majątku klasztoru został sporządzony w 1760 roku przez biskupa inflanckiego Antoniego Kazimierza z Ostrowa Ostrowskiego. Stało się to na polecenie biskupa włocławskiego Antoniego Dembowskiego.
Liczba ołtarzy, obrazów zdumiewa, biorąc pod uwagę obecne wyposażenie kościoła. Część z tego wystroju przetrwała do dziś, ale już niekoniecznie znajduje się „w klaryskach”. Szczegółowo losy świątyni opisuje Katarzyna Gorzycka. Ten ciekawy tekst można przeczytać w najnowszym tomie „Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i Regionu”. Wydała go Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury i Sztuki w Bydgoszczy.
Ale to niejedyny interesujący tekst numeru.
Tym, którzy lubią spacer po mieście, polecam lekturę „Ulicy Piotrowskiego w Bydgoszcz”. Niezbyt długi to trakt, ale być może niejednego przechodnia zastanowiła ciekawa architektura wybudowanych po obu stronach kamienic? Może dostrzegł detale architektoniczne? Może nie wie, że pod „3” w 1936 roku zorganizowano wystawę „Mebel i Wnętrze. Wystawa mieszkań urządzonych”. Notabene, projekt tej kamienicy zamówił dla siebie dr Teofil Orłowski, chemik, współpracujący z Marianem Dziatkiewiczem, twórcą „Alfy” - fabryki płyt i papierów fotograficznych. O dziejach tej ulicy, przytaczając wspomnienia mieszkańców, piszą: Bogna Derkowska-Kostkowska oraz Agnieszka Wysocka.
Można się też wybrać na XIX- i XX-wieczny Stary Rynek, popatrzeć, kto czym handlował. Albo przejść się śladami Karla Bergnera, architekta Bydgoszczy. Ale tu z sobą trzeba wziąć tekst Elżbiety Pilarskiej w charakterze przewodnika. Autorka udokumentowała bowiem około 120 zaprojektowanych przez tegoż architekta kamienic i innych obiektów. Wśród tych ostatnich jest m. in. sala balowa w Rzeźni Miejskiej, szkoła dla niewidomych przy ul. Kołłątaja 9, nieistniejąca już sala restauracyjna w teatrze Elysium (ul. Gdańska 68), czy restauracja z salą teatralno-koncertową przy ul. Grodzkiej 14/16, zamówiona przez restauratora Jakuba Wicherta.
Z pozabydgoskich tematów warto poczytać m.in. o niechcianych perłach romańskiej architektury i cudach błogosławionej Doroty z Mątów.
