Specjaliści prześwietlą nasz region i... wyznaczą granice metropolii

Wojciech Giedrys [email protected]
Warszawski Ecorys przygotuje całościowe opracowanie dotyczące metropolii bydgosko-toruńskiej. Wyznaczy też jej wstępne granice
Warszawski Ecorys przygotuje całościowe opracowanie dotyczące metropolii bydgosko-toruńskiej. Wyznaczy też jej wstępne granice archiwum GP
Tak szerokiego badania dotyczącego kształtującej się metropolii bydgosko-toruńskiej do tej pory jeszcze nie było. Warszawski Ecorys przygotuje rekomendacje, jak wzmocnić spójność i konkurencyjność tego obszaru.

Do tej pory powstało niewiele opracowań dotyczących kształtującego się bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego - podkreśla Małgorzata Wiśniewska, wicedyrektor marszałkowskiego departamentu planowania regionalnego. Dostępne badania opierają się często na nieaktualnych już statystykach, pochodzą z różnych okresów, dotyczą wybranych kwestii.

Wiśniewska: - Chcielibyśmy, by w ramach opracowania zostały zebrane i poddane analizie wszystkie badania, umowy, porozumienia i dokumenty strategiczne regionalne i krajowe, w których jest mowa o metropolii w naszym regionie, z okresu od 1 stycznia 2000 do końca czerwca 2012 r.

Przeczytaj również: Bydgoszcz i Toruń to będzie silna metropolia

Co wezmą pod lupę?

Celem "Analizy spójności i konkurencyjności kształtującego się Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego (BTOM)" jest rozpoznanie potencjałów i problemów, które stoją na drodze do rozwoju metropolii. Warszawscy badacze będą musieli prześledzić powiązania funkcjonalne łączące Bydgoszcz i Toruń ze swoim otoczeniem. Pod lupę wezmą: infrastrukturę techniczną, drogową, kolejową, ruch komunikacyjny, sieć i organizację transportu zbiorowego, usługi komunalne, lotnisko, udział poszczególnych rodzajów transportu, współpracę w sektorze biznesu i organizacji gospodarczych, usług i bezpieczeństwa publicznego, na polu kultury, edukacji, turystyki, sportu, marketingu terytorialnego, kooperację placówek naukowych i badawczych, współdziałanie organizacji społecznych, współpracę jednostek samorządu terytorialnego (np. wspólne inicjatywy, projekty). Granice obszaru, na który wpływ mają te dwa ośrodki nie pokrywają się z podziałem administracyjnym.

Oddziaływanie często wychodzi poza np. powiaty bydgoski i toruński. Ecorys zbada siłę tych powiązań, ale także ograniczenia i bariery, które stoją na drodze do większej integracji i podnoszenia pozycji BTOM. Weźmie też pod lupę opinie przedstawicieli lokalnych środowisk, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych, a także mieszkańców w kontekście: dojazdów do pracy, szkół, korzystania z usług prywatnych i publicznych. Przebada funkcje metropolitalne BTOM, a co najważniejsze, wskaże pozycję obszaru na tle metropolii krajowych i europejskich.

Zobacz też: Metropolie? To Londyn, Paryż, Berlin. Nie mamy takich metropolii

Poznamy też odpowiedź na pytania, jakie korzyści dla województwa da silny BTOM i jakie byłyby efekty braku silnej metropolii w regionie. Dokument wskaże przykłady innych ośrodków z dwoma biegunami, czyli duopoli w Europie. - Nie jest to nic nadzwyczajnego - mówi wicedyrektor departamentu. - Wśród metropolii można spotkać różnorodne formy. Są takie, które powstały wokół dwóch, a nawet kilku dużych ośrodków.

Wyznaczą wstępne granice metropolii

W ramach analizy Ecorys przygotuje rekomendacje wskazujące, jak wzmocnić spójność i konkurencyjność tego obszaru, w tym także, jak to można zrobić za pomocą polityki regionalnej np. Regionalnego Programu Operacyjnego, za który odpowiada samorząd województwa. - Wykonawca ma wyznaczyć także wstępne granice BTOM - zaznacza Wiśniewska.

Według pierwotnych planów opracowanie miało powstać do 20 listopada. Urząd marszałkowski rozpisał konkurs pod koniec lipca. Umowa z firmą Ecorys zostanie podpisana dopiero w najbliższych dniach.

Czytaj: Metropolia bydgosko-toruńska to konieczność. Ale co z pozostałymi miastami?

Dlaczego tyle to zajęło?

Do przetargu zgłosiło się dwóch oferentów - oprócz firmy Ecorys, poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza. Pierwszy z nich wycenił swoje usługi na 196,8 tys. zł, drugi na 200 tys. zł. - Oferta poznańskiego uniwersytetu zawierała błędy - tłumaczy Janusz Pawlak, naczelnik marszałkowskiego wydziału zamówień publicznych. - Po zawarciu umowy poznamy szczegóły dotyczące terminu wykonania opracowania.

Pierwotnie na wykonanie analizy zaplanowano trzy miesiące. "Dzięki podejściu o charakterze analityczno-poznawczym oraz aplikacyjnym wypracowane zostaną podstawy oddolnej integracji bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego, jak też wskazana zostanie wspólna ścieżka rozwoju metropolitalnego dla ośrodków centralnych oraz powiązanych z nimi pozostałych jednostek terytorialnych. Projekt powinien także posiadać walory edukacyjne, a w swojej warstwie merytorycznej zachęcać i stwarzać możliwości działania dla tych, którzy chcą współpracować na rzecz budowy BTOM" - czytamy w specyfikacji przetargowej.

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie