Ustawa, która ma pomóc w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń w Polsce, 28 stycznia uzyskała podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Fakt ten skomentował minister Ardanowski: – Zawsze mogę liczyć na pomoc ze strony Głowy Państwa w walce o sprawy wsi.
Ustawa do walki z ASF - jakie zmiany wprowadza?
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt wprowadza m.in. zmiany w prawie łowieckim w odniesieniu do odstrzału sanitarnego. Odstrzał dzików będą mogły prowadzić osoby posiadające prawo używania broni myśliwskiej i rekrutujące się spośród:
- żołnierzy,
- policjantów,
- funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i
- Straży Granicznej.
Przeszkadzanie w polowaniu zabronione i karane
Od teraz celowe utrudnianie lub uniemożliwianie prowadzenia polowania będzie zabronione. "Sankcją za popełnienie tego przestępstwa jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku".
Przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych możliwe będzie używanie broni palnej wyposażonej w tłumik.
To Cię może też zainteresować
Odstrzał sanitarny odbywa się na podstawie indywidualnego upoważnienia, wydanego odpowiednio przez, zarządzającego obwodem łowieckim, dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Upoważnienie określa gatunek i liczbę sztuk zwierzyny przeznaczonej do odstrzału oraz termin ważności.
Naruszenie zasad bioasekuracji, zgodnie z ustawą, stanowić będzie wykroczenie.
Zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego będzie mógł wystąpić do organów Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej z wnioskiem o udzielenie pomocy niezbędnej do przeprowadzenia czynności związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych. W praktyce taka pomoc ma polegać na:
- zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie, przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich,
- wsparciu poszukiwania padłych zwierząt oraz
- kontroli przestrzegania przez osoby uprawnione do wykonywania polowania, w tym osoby wykonujące odstrzał sanitarny, zasad bioasekuracji,
Powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda, w przypadku zagrożenia wystąpieniem lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt może nakazać zarządcom dróg publicznych zamykanie znajdujących się pasach drogowych przejść dla zwierząt oraz wykonywanie przeszkód technicznych, w szczególności ogrodzeń.
Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do dyspozycji wojewody doraźne zgrupowania żołnierzy posiadających uprawnienia do wykonywania polowania, w celu ich udziału w odstrzale sanitarnym.
Ustawa z 20 grudnia 2019 wprowadza nowy tryb powoływania i odwoływania Łowczego Krajowego oraz łowczego okręgowego. Łowczego Krajowego powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw środowiska, łowczego okręgowego Łowczy Krajowy, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Łowczy Krajowy powoływany jest przez ministra właściwego do spraw środowiska spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Naczelną Radę Łowiecką i odwoływany po zasięgnięciu opinii NRŁ. Kompetencję do powoływania i odwoływania łowczego okręgowego ma Zarząd Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego.
Źródła: prezydent.pl, MRiRW
Ustawa wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.
________________________________
Agro Pomorska odcinek 86
