Każda szkoła ma jakąś historię. Jednak nieliczne mogą pochwalić się własną monografią. Tymczasem SP nr 29 doczekało się aż dwóch tego rodzaju opracowań. Pierwsze ukazało się na półwiecze szkoły, drugie z okazji 60. rocznicy.
Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę we wrześniu 1945 r., w dwóch budynkach przy ul. 3 września (obecnie ul. Obrońców Bydgoszczy).W 1969 r. szkoła przeniosła się na osiedle Błonie. Kolejna przeprowadzka była w 1986 r. Tym razem dona ul. Gawędy. Tu 24 czerwca tego roku odbyło się ostatnie zakończenie roku szkolnego.
Autorzy monografii: Andrzej Bogucki, Helena Maliszewska i Dominika Tykwińska przypominają m.in. najważniejsze fakty z historii szkoły, osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i sportowych. Podają również nazwiska nauczycieli i członków Rad Rodziców. Wspominają też szczególnego rodzica - Mariana Rejewskiego, twórcę złamania kodu Enigmy, którego córka Janina w latach 1945-1952 była uczennicą SP nr 29.
Monografię uzupełnia kronika fotograficzna oraz bogaty wykaz źródeł i publikacji dotyczących bydgoskiej oświaty.
Druga pozycja poświęcona jest Gimnazjum nr 3 im. gen. Józefa Hallera. Placówka istnieje dopiero szósty rok i mieści się w budynku zlikwidowanej SP nr 29. Książka ta, to kronikarski zapis działalności szkoły, powstały pod redakcją A. Boguckiego, który wcześniej kierował podstawówką, a od 1999 r. jest dyrektorem gimnazjum.
Spisane czyny i nazwiska
(has)

W 1968 r. ci nauczyciele uczyli w Szkole Podstawowej nr 29
"Piękna jest myśl wolna, ale jeszcze piękniejsza jest myśl słuszna" - to hasło pochodzące z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, niczym memento przez 15 lat wisiało w holu Szkoły Podstawowej nr 29. W tym roku placówka przestała istnieć. Pozostały wspomnienia i jubileuszowe wydawnictwa.