A jest ciekawie, bo kajakarze oglądają dziki fragment przepływającej bystro przez Bydgoszcz Brdy, a potem już ucywilizowany, śródmiejski i staromiejski z jej widocznymi z rzeki zabytkami i mostami. Sporą atrakcją jest przeprawa przez Śluzę Miejską, czasem – jeśli szczęście dopisze - wraz ze statkiem solarnym lub łodzią motorową przewożącymi żadnych przygód turystów.
Podczas ostatniej, sobotniej imprezy w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO), który nawiązywał do organizowanych w poprzednich latach „Spływów z historią”, na starcie pojawiło się 24 kajakarzy (nie tylko z Bydgoszczy), z zapisanych 30, ale poranna pochmurna aura sprawiła, że tych sześcioro brakujących zostało w domach. Niepotrzebnie, bo pogoda jednak dopisała. A popływać można było zupełnie za darmo.
W Bydgoszczy mamy cały węzeł wodny
Trzeba wiedzieć, że przez Bydgoszcz przepływa nie tylko Brda, znajdując jeszcze w granicach miasta ujście do Wisły, ale także oddany do użytku już w roku 1774 Kanał Bydgoski, zmodernizowany w roku 1914. Wisła obmywa wschodnie granice miasta od Łęgnowa do Fordonu i dlatego także największa polska rzeka na odcinku między Solcem Kujawskim a Bydgoszczą znajdowała się w minionych latach w rozkładzie jazdy „Spływów z historią”.
To też może Cię zainteresować
Jest co poznawać, bo wszystkie te cieki plus fragment Kanału Górnonoteckiego (na zachód od miasta) stanowią Bydgoski Węzeł Wodny. Plątanina rzek i kanałów zapewnia m.in. połączenie systemów wodnych Wisły z Odrą, a przez nie wschodu z zachodem Europu. W bliższym wymiarze węzeł łączy też Bory Tucholskie z Bydgoszczą i z Wisłą oraz Wartę (poprzez jezioro Gopło) z Kanałem Bydgoskim.
Uczestnicy pod komendą przewodnika – instruktora kajakarstwa - wzbogacają swą wiedzę o dziedzictwie przemysłowym Bydgoszczy, zwłaszcza tym związanym z użytkowaniem tutejszych wód i zlokalizowanych nad nimi przedsiębiorstwami. Sobotnią imprezę poprowadził wyżej podpisany dziennikarz „Gazety Pomorskiej”, a przy okazji instruktor kajakarstwa i miłośnik historii Bydgoszczy oraz całego naszego regionu.
Meta na Zimnych Wodach
Spływy w ramach BBO organizują Muzeum Kanału Bydgoskiego i przystań „Zimne Wody”, do której kajakarze każdorazowo dopływają. W tym roku w ramach BBO odbędzie się blisko 25 wydarzeń na terenie całego miasta: spacerów z przewodnikiem i spływów kajakowych.
To też może Cię zainteresować
Następny spływ odbędzie się 20 sierpnia na trasie Nowy Kanał Bydgoski – przystań „Zimne Wody”, a kolejne 3 września znów ze Smukały Dolnej do Zimnych Wód i 17 września z Wyspy Młyńskiej do Zimnych Wód. Zapisy w Muzeum Kanału Bydgoskiego i na jego stronie www.kanalbydgoski.pl
