To rzeki wschodniej i zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, przy czym – jak wynika z ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - na wschodzie problem jest bardziej rozległy.
Przy czym nasilenie suszy prognozowane jest w najbliższych dniach m.in. dla Brdy od źródła do ujścia rzeki Sępólnej do Zalewy Koronowskiego. Na razie wszakże stan wody w Brdzie jest średni, a w jej ujściu do Wisły na terenie Bydgoszczy – wysoki. Wysoka wodna jest na górnej i środkowej Wdzie, zaś w dolnej średnia.
Piaski i lasy działają jak gąbka
Jak nam wyjaśnił prof. Zygmunt Babiński, hydrolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - tak dobrą sytuację na Brdzie i Wdzie (nieco lepsza na tej drugiej) zawdzięczamy temu, że obie rzeki przepływają przez rozległe tereny sandrowe (żwiry i piaski naniesione przez wody topniejącego lodowca) i porastające je Bory Tucholskie.
To też może Cię zainteresować
Nadmiar wody, gdy padały deszcze, został wchłonięty niczym przez gąbkę przez sandry i lasy, a teraz – w okresie suszy – woda jest oddawana rzekom. Dodatkowo baldachim drzew zmniejsza parowanie wody.
- Oczywiście ten rezerwuar nie może być wieczny i po jakimś czasie, jeśli deszcze nie uzupełnią ubytków, nawet w Brdzie i Wdzie woda opadnie – dodaje naukowiec.
Jeszcze będzie gorąco
W ten weekend temperatura w naszym regionie nie będzie zachwycać, a w wręcz – jak na lipiec – dziwić.
Według IMiGW - w sobotę, przy całkowitym zachmurzeniu, powietrze rozgrzeje się do 22-23 stopni Celsjusza, a południowej części regionu możliwe są intensywne opady deszczu i burza. W niedzielę, znów przy całkowitym zachmurzeniu, a po południu z prześwitami słońca, słupek rtęci podniesie się do ok. 20 kresek, ale pod zachmurzonym niebem nie będzie cieplej niż 16- 17.
To też może Cię zainteresować
Za to już w poniedziałek 1 sierpnia temperatura wzrośnie do 26 -27 stopni Celsjusza w cieniu. Jeszcze cieplej ma być w okolicach najbliższej środy, czwartku i piątku (3, 4, 5 sierpnia), gdy synoptycy z naszego regionu – Bogdan Bąk i Rafał Maszewski – przewidują powrót bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu i centralnie z południa. A to oznacza już upał. Słupek rtęci ma się podnieść w środę do 28-29 kresek, we czwartek do 31-33, zaś w piątek do 31.
Następny weekend (6-7 sierpnia) nie będzie już tak gorący – w sobotę przewiduje się 26-26 stopni, ale w niedziele tylko 23-24. Bardzo ciepłe powietrze ma się pojawić ponownie 9 i 10 sierpnia, to 27-28 stopni.
Deszczu jak na lekarstwo
W całym tym okresie będzie bardzo mało opadów, nie więcej niż 5 mm. Jak wyjaśnia Bogdan Bąk - sierpień to w naszym regionie bardziej suchy miesiąc; średnio notuje się około 60 mm opadów.
