Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spopielarnia dla zwierząt domowych w Bydgoszczy. Kiedy powstanie?

mp
Tak miałaby wyglądać spopielarnia dla zwierząt przy ul. Inwalidów. Inwestor planuje również stworzenie kolumbarium
Tak miałaby wyglądać spopielarnia dla zwierząt przy ul. Inwalidów. Inwestor planuje również stworzenie kolumbarium inwestor
Znamy już szczegóły technologiczne spopielarni dla zwierząt domowych. Budowa obiektu mogłaby ruszyć za kilka miesięcy.
Tak ma wyglądać spopielarnia zwierząt domowych w Bydgoszczy.
Tak ma wyglądać spopielarnia zwierząt domowych w Bydgoszczy. fot. inwestor

Tak ma wyglądać spopielarnia zwierząt domowych w Bydgoszczy.
(fot. fot. inwestor)

Przypomnijmy - to pierwsze w Bydgoszczy i w całym województwie przedsięwzięcie miałoby być ulokowane przy ulicy Inwalidów (ok. 230 metrów od ul. Sygnałowej). A ściślej mówiąc - na znajdującej się tam działce o powierzchni blisko czterech tysięcy metrów kwadratowych. Docelowo przy spopielarni ma powstać również kolumbarium dla zwierząt domowych.

Przeczytaj również: W Bydgoszczy powstanie spopielarnia dla zwierząt. Mieszkańcy protestują

Z uwagi na charakter inwestycji, wśród mieszkańców pobliskich budynków pojawiły się obawy. Chodzi o zanieczyszczenie środowiska. Tymczasem jak wyjaśnia Dariusz Markowski, inwestor i zarazem pomysłodawca przedsięwzięcia, kwestia cmentarzy dla zwierząt oraz spalarni zwłok zwierzęcych to w Polsce nowy temat. - Dlatego niezbędne jest wytłumaczenie podstaw technicznego przygotowania i funkcjonowania spopielarni - wskazuje.

Wiadomości z Bydgoszczy

Jak zatem miałaby wyglądać ta, która powstanie w Bydgoszczy?

Podstawowym warunkiem pochówku zwierząt będzie ich uprzednia kremacja. Skremowane zwłoki trafią następnie do urny, która - szczelnie zamknięta - zostanie zakopana w ziemi na głębokości nie mniejszej niż 0,5 metra lub zdeponowana w kolumbarium. - W praktyce ta forma pochówku nie wykazuje negatywnego oddziaływania na środowisko - przekonuje inwestor. - Nie wpływa na zanieczyszczenie wód gruntowych i nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery.

Jak argumentuje, piec do kremacji zwierzęcej jest zgodny z obowiązującymi zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej przepisami. Posiada dwa palniki i dwie komory spalania: główną, gdzie w temperaturze 900 stopni Celsjusza szczątki ulegają termicznemu unieszkodliwieniu oraz wtórną, w której następuje dopalenie gazów pospalarnianych. - W wyniku czego gazy odlotowe są bezwonne i bezbarwne - podkreśla inwestor.

Wiadomości z Bydgoszczy

Opisując przedsięwzięcie, zwraca również uwagę na możliwość odzyskiwania energii. - Przy odpowiednim ulokowaniu inwestycji panującą w kominie spalarnianym wysoką temperaturę gazów wynoszącą 700 stopni Celsjusza, będzie można wykorzystać do ogrzania ponad pięciu tysięcy litrów wody na godzinę - tłumaczy. - Z kolei gorącą wodę można użyć do ogrzania pobliskich budynków czy podłączenia do istniejącej instalacji.

Czy argumenty te przekonają mieszkańców pobliskich bloków? Nie wiadomo. Przypomnijmy - pod apelem o odrzucenie inwestycji podpisało się 37 osób.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska