Zazdrościmy gwiazdom filmowym i telewizyjnym, widząc odsłaniane w uśmiechu równiutkie, białe zęby. Na pewno niektórych tak natura "wyposażyła". Inni oddali się w ręce stomatologów, oferujących najróżniejsze systemy implantologiczne.
Implant, czyli wszczep to nic innego jak substytut korzenia zęba. Ta metoda leczenia może być stosowana zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, kilku, jak również przy całkowitym bezzębiu. W zależności od potrzeby lekarz umieszcza w szczęce lub żuchwie odpowiednią liczbę implantów, na których opiera się później uzupełnienie protetyczne.
Stomatolodzy przypominają, że utrata nawet jednego zęba prowadzi do nieodwracalnych zmian w całym układzie żucia. Za pomocą implantów wielu ludzi odzyskuje nie tylko piękny uśmiech i komfort, ale również pewność siebie i radość życia.
Nie każdy może zafundować sobie trzecie, tytanowe zęby (i nie chodzi tylko o pieniądze). Powodem mogą być problemy zdrowotne. Przed zabiegiem konieczny jest szczegółowy wywiad medyczny i stomatologiczny. Tak jak w przypadku innych metod leczenia, istnieją pewne przeciwwskazania. Do bezwzględnych zaliczane są ciężkie choroby psychiczne, zaburzenia hematologiczne (krwi), choroby układowe, ciężka cukrzyca.
Przeciwwskazania względne to m.in. wiek (osoby poniżej 16. roku życia nie mogą mieć implantów, ponieważ ich kościec nie jest jeszcze w pełni rozwinięty), nadużywanie alkoholu i narkotyków, palenie papierosów (proces gojenia przebiega dużo wolniej), zła higiena, brak odpowiedniej kości.