- Dzisiejsze rozmowy dotyczyły koordynacji stanowisk w sprawie negocjacji budżetowych. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne - mówił po spotkaniu premierów obu państw rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. - Jesteśmy otwarci na nowe propozycje związane z negocjacjami unijnymi, ale muszą być zgodne z traktatami unijnymi oraz konkluzjami lipcowej konferencji Rady Europejskiej - dodał.
Poruszana była także kwestia dotycząca najbliższego posiedzenia RE, które obejmować będzie sprawy klimatyczne. Premierzy rozmawiali o wypracowaniu wspólnego stanowiska, także w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Rzecznik poinformował także o tym, że we wtorek odbędzie się wideokonferencja premiera Morawieckiego z przewodniczącym RE oraz premierami kilku państw członkowskich.
"Spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Viktora Orbána odbywa się w Warszawie. W programie spotkania omówiono dalsze działania w kontekście negocjacji budżetu Unii Europejskiej" - napisał na Twitterze Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej
Jak poinformował portal tvp.info, przylot węgierskiej delegacji zaplanowany był na godzinę 18.30. Późniejsze spotkanie szefów rządów odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ciągu ostatnich tygodni kwestia unijnego budżetu należy do kluczowych podczas politycznych debat. Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą dojść do porozumienia, co związane jest z mechanizmem połączenia budżetu UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Polska oraz Węgry były państwami, które zgłosiły zastrzeżenia w związku z planem połączenia dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Zarówno premier Morawiecki, jak i premier Orbán zapowiedzieli, że skorzystają z prawa weta, jeśli nie zostanie wypracowane satysfakcjonujące porozumienia w sprawie tego mechanizmu.
W czwartek to Mateusz Morawiecki odwiedził premiera Orbána w Budapeszcie. Wtedy to szefowe rządów podpisali deklarację mówiącą o tym , że Polska i Węgry zobowiązują się do trzymania wspólnego frontu podczas negocjacji unijnego budżetu –kraj nie będzie popierał czegoś, co nie jest uznawane przez drugi.
