Pani Maria z Bydgoszczy na początku kwietnia 2012 roku straciła męża. - Odszedł nagle, we śnie. Zostałam sama, bo syn mieszka na południu Polski, a córka w Warszawie. Moja sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Zostałam sama z jedną emeryturą wynoszącą 1100 złotych. Gdy opłacę czynsz, media i wykupię leki, na życie zostaje mi 300 złotych. Nie chcę co chwilę dzieci prosić o pomoc. Od końca 2014 roku nie płacę abonamentu RTV, bo nie stać mnie na to. Po jakim czasie przedawniają się zaległości w opłatach abonamentowych. Czy mogę starać się o ich umorzenie? - dopytuje się bydgoszczanka.
Gdzie złożyć wniosek o umorzenie zaległości
Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, wyjaśnia: - Nie mamy uprawnień do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami. Zatem o umorzenie zadłużenia abonent może zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Podajemy adres do korespondencji:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
Departament Budżetu i Finansów,
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9,
01-015 Warszawa
Email: mail: [email protected]
UWAGA Zgodnie z prawem, zaległości abonamentowe przedawniają się po pięciu latach. Wcześniejsza wpłata zaległego abonamentu wpłynie na obniżenie odsetek.
Jak napisać wniosek o umorzenie długu
Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko,
- adres abonenta,
- indywidualny numer identyfikacyjny,
- okres i kwotę zadłużenia
- uzasadnienie niepłacenia abonamentu.
Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:
- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci itp.)
- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa itp.),
- szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).
Czytaj również: Płaca minimalna 2017: rząd proponuje 2000 zł brutto miesięcznie
Jak sprawdzić kwotę zaległości
Najlepiej zadzwonić pod numer infolinii Poczty Polskiej tel. (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora). Infolinia działa w dni robocze w godzinach 8 - 20. Na infolinii otrzymamy informację o zaległej kwocie i numer konta, na który trzeba ją wpłacić.
Potrzebne dane: imię i nazwisko abonenta, na którego dokonana była rejestracja. Odbiornik jest bowiem przypisany do osoby, a nie do miejsca zamieszkania.
