W tym roku sprawdzian był po raz pierwszy przeprowadzany według nowych zasad. Składał się z dwóch części. Pierwsza była podzielona na język polski i matematykę, a druga sprawdzała wiedzę z języka obcego. Wyniki były podawane w procentach (także procenty uwzględniamy w infografice- dop. red.), a nie jak do tej pory w punktach. - Najbardziej obawiałam się matematyki, a jak się okazało wcale nie poszła mi tak źle. Zdobyłam 59 proc. punktów. Z kolei z angielskiego uzyskałam aż 78 proc. punktów - mówi Oliwia, szóstkoklasistka z Torunia.
Średnio uczniowie w naszym regionie z języka polskiego uzyskali 70 proc. punktów, z matematyki - 58 proc. punktów, z języka angielskiego - 75 proc. punktów, a z języka niemieckiego - 66 proc. punktów.
- Tradycyjnie już od wielu lat najlepiej ze sprawdzianem radzą sobie szóstoklasiści z Bydgoszczy, Torunia i powiatu radziejowskiego. W tym roku bardzo dobre wyniki uzyskali też uczniowie z powiatu inowrocławskiego i bydgoskiego. Obserwujemy również tendencję, że sprawdzian dobrze wypada w gminach podmiejskich, do których przeprowadzili się mieszkańcy dużych miast - komentuje Krzysztof Bylicki, zastępca dyrektora wydziału pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Wyniki sprawdzianu w zależnośći od Lokalizacji Szkoły - Średniej | Create infographics
Jak dodaje, sprawdzian szóstoklasisty najlepiej wypadł w następujących gminach naszego regionu: Wielka Nieszawka, Radziejów, Kowal, Pakość, Osielsko oraz Zakrzewo.
Jakie przedmioty uczniom z regionu sprawiły najmniej kłopotów?Z języka polskiego najlepiej poszło im czytanie ze zrozumieniem, czyli wyszukiwanie informacji w tekście. Z matematyki najmniej problemów mieli z ułamkami, a z języka angielskiego mocną stroną okazało się rozumienie ze słuchu.
Wynik sprawdzianu szóstoklasisty będzie brany pod uwagę, jeśli uczeń wybiera się do innej szkoły niż gimnazjum rejonowe, np. do gimnazjum przy liceum.