Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż domu w zamian za dożywotnią rentę? Czy to się opłaca?

Rozmawiała Jolanta Zielazna
www.sxc.hu
- Przed podpisaniem umowy należy się poważnie zastanowić - radzi Dorota Marszelska, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Lege artis Kuropatwiński Lewicki w Bydgoszczy.

- Jakie najistotniejsze - z punktu widzenia klienta sprawy - powinny być zawarte w umowie z funduszem Hipotecznym? Wysokość renty? Sposób jej waloryzacji? Ujawnienie umowy i zobowiązań w księdze wieczystej?
- Dla osoby zawierającej taką umowę niezwykle ważna jest wysokość comiesięcznej renty oraz sposób jej waloryzacji. Trzeba pamiętać, że umowa zawierana jest na wiele lat. Kwota, która dzisiaj wydaje nam się znaczna, za kilkanaście lat może nie wystarczać na godne życie. Nie można dokładnie przewidzieć, ile lat życia pozostało przed nami. Jednak biorąc pod uwagę wysokość renty oraz średnią długość życia, radzę dokładnie skalkulować, czy taka umowa nam się opłaca. Może się bowiem okazać, że łączna kwota wypłaconej w ten sposób renty będzie stanowiła jedynie znikomy ułamek wartości nieruchomości. Ponadto konieczny jest zapis o obciążeniu nieruchomości służebnością mieszkania na rzecz klienta (tak, aby mógł nadal spokojnie w nim przebywać). Służebność mieszkania oraz prawo do otrzymania powtarzającego się świadczenia pieniężnego powinny zostać ujawnione w księdze wieczystej. W akcie notarialnym musi znaleźć się wniosek o wpis tych praw do księgi wieczystej. Tego powinien dopilnować notariusz, przed którym zawierana jest umowa.

- Jakie prawa ma były właściciel, jeśli Fundusz nie wywiązuje się z umowy?

- Zbywcy nieruchomości przysługuje roszczenie o wypełnienie zobowiązań, które przyjął na siebie Fundusz w zawartej umowie. Jeżeli Fundusz się z nich nie wywiązuje, można dochodzić tego na drodze sądownej.

- Czy umowę dożywocia można rozwiązać? Jeśli tak, to czy są granice czasowe?

- Umowa może zostać rozwiązana przez sąd, lecz jedynie w wypadkach wyjątkowych. Dlatego też przed podpisaniem umowy należy się poważnie zastanowić. Żądanie rozwiązania może zgłosić zarówno Fundusz, jak i klient.

- Kiedy właściwie następuje przeniesienie prawa własności? Po podpisaniu umowy czy po śmierci osoby, która oddała mieszkanie?
- Przeniesienie praw własności następuje już z chwilą zawarcia umowy. Od tej daty właścicielem mieszkania jest Fundusz. Klientowi przysługuje jedynie służebność mieszkania, która wygasa wraz ze śmiercią.

- Czy to, co oferuje Fundusz Hipoteczny, to rzeczywiście odwrócona hipoteka?

- Nie do końca. W rzeczywistości jest to umowa dożywocia, uregulowana w przepisie art. 908 kodeksu cywilnego. Umowa ta najczęściej kojarzona jest z przekazaniem własności nieruchomości na rzecz osób bliskich w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania. Tymczasem kodeks cywilny dopuszcza również możliwość zawarcia umowy dożywocia, w której nabywca nieruchomości zobowiązuje się obciążyć ją na rzecz zbywcy służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku. Właśnie taką umową dożywocia będzie oferowana przez Fundusz Hipoteczny DOM renta hipoteczna.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska