- Co to się stało, że tak mało firm prowadzi skup kasztanów? - dziwi się mieszkanka powiatu inowrocławskiego. - W dodatku ceny spadły! Cztery lata temu za kilogram można było dostać co najmniej 60 groszy, a teraz nawet poniżej 50 groszy płacą. Dlaczego są obniżki, jeśli kasztanów jest w tym roku mniej?
Susza zjadła plon, ale dostawy są duże
- Kasztanowce zwyczajne wydały mniej owoców z powodu suszy - przyznaje Andrzej Bogusławski z punktu skupu przy ul. Wrocławskiej w Bydgoszczy.
Pomimo tego nie narzeka na brak tych owoców powszechnie nazywanych kasztanami.
- Nie wiem, skąd je klienci przynoszą, ale niektórzy przywożą nawet po pięćset kilogramów, a owoce są dorodne i zdrowe - dodaje Andrzej Bogusławski. - Niekiedy zbierają je całe rodziny. Do naszego skupu trafiło już dziesięć ton kasztanów! Zbiórką kasztanów coraz częściej zajmują się także podstawówki i przedszkola.
W tym roku te owoce zbierali m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Samsiecznie (gm. Sicienko, pow. bydgoski): - I to po raz kolejny! - dodaje Teresa Szmelter-Woźniak, dyr. tejże placówki. - Uczniom pomagali rodzice. Podobno nasze kasztany pojechały aż do Holandii.
Zrobią z nich leki i kosmetyki
Kasztany dostarczane dopunktów skupu muszą być pozbawione jakichkolwiek nieczystości. Muszą być też wolne od pleśni i zapachu stęchlizny. W bydgoskim skupie płacą 40 groszy za kilogram owoców kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). - U nas cena uzależniona jest od jakości kasztanów, ilości oraz tego, czy sami odbieramy surowiec, czy trafia on bezpośrednio do naszego skupu - twierdzi Wioletta Makowiecka z firmy Korona II w Rybitwach koło Pakości (pow. inowrocławski), w której za kilogram płacą 40-50 groszy. Skup prowadzi także grudziądzka firma Herba-Ren, w której płacą 50 groszy za kilogram kasztanów. Przyznają w niej, że zainteresowanie zbierających jest duże, ale cena musiała zostać obniżona, bo na przykład w poprzednim roku zbiory były obfite. Firmy przerabiające kasztany zrobiły wówczas spore zapasy i nawet w tym roku - gdy owoców jest mniej - nie chcą ich zbytnio uzupełniać. Owoce kasztanowca wykorzystywane są w produkcji leków i suplementów o działaniu m.in. przeciwzapalnym, przeciwkrwotocznym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Kupują je także producenci kosmetyków (np. kremów, maseczek, szamponów).
- W tym roku grzybów było niewiele, więc zbieranie kasztanów to dla niektórych ludzi jedyna szansa na dorobienie do dziurawego budżetu - mówi mieszkanka pow. inowrocławskiego. - Wielkiego zysku tym razem nie będzie.