https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa - post ścisły obowiązuje większość katolików. Czego nie można jeść w Popielec?

mz, AIP
W Środę Popielcową wierni przychodzą do kościoła, by posypać głowy popiołem.
W Środę Popielcową wierni przychodzą do kościoła, by posypać głowy popiołem. Dariusz Gdesz
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co to oznacza? Wiernych obowiązują ograniczenia dotyczące spożywanych tego dnia posiłków. Czego nie można jeść w Środę Popielcową i kogo obowiązuje post ścisły? Sprawdźcie!

Środa Popielcowa - post

Środa Popielcowa to święto ruchome. W 2020 roku wypada 26 lutego. Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły: jakościowy i ilościowy. Co to oznacza?

  • Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
  • Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.

W praktyce oznacza to więc, że w Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.

Sprawdź koniecznie

- Ile to ma być gram, to już każdy sobie powinien wymierzyć. Dobrze jest zadać sobie pytanie: czy odczuwam jeszcze trochę głodu? - tłumaczy ks. Paweł Kowalski, jezuita, duszpasterz akademicki.

Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy jednak wszystkich. Zobligowani do postu jakościowego są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Środa Popielcowa - czy trzeba iść do kościoła?

Wielu katolików zastanawia się, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła. Niektórzy mogą się zdziwić, bowiem Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestnictwa tego dnia we mszy świętej. Co roku jednak wielu wiernych przychodzi w Środę Popielcową do kościoła, by posypać głowy popiołem. Do uczestnictwa w tej mszy świętej, chociaż Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym (obowiązkowym), co roku zachęca jednak Kościół.

Środa Popielcowa - dzień wolny od pracy

Choć to popularny i ważny dzień w Kościele, Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy sklepy nie będą zamknięte tego dnia. Tego dnia nie obowiązuje zakaz handlu. Markety oraz osiedlowe sklepiki będą więc otwarte w normalnych godzinach, jak w każdy dzień powszedni.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Ten dzień określa się potocznie nazwą "Popielec". Rozpoczyna on okres przygotowań do Wielkanocy - czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Tego dnia w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem. Ksiądz wypowiada wówczas słowa z Księgi Rodzaju: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3, 19).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak tam z tolerancją u czerwonych i postępy w zwalczaniu Kościoła? Bo demokracja i tolerancja jest wtedy, kiedy my rządzimy i dla tych co się z nami zgadzają - jak mówił jeden stary, komuszy towarzysz.

G
Gość

Zadaję pytanie tym którzy z takim przejęciem posypywali głowy innym - ile w dniu dzisiejszym wypili alkoholu? Ile wyrazili wdzięczność ści gospodyniom za pyszne obiadki. Jedna wielka obłuda ! Wstyd z takimi radami . Zacznijcie od siebie świat naprawiać

G
Gość

Niech dobrodzieje napiszą czym sobie dzisiaj posypywali głowy! Jakie podjęli postanowienia wielkopostne? A może aby nie było już więcej poszkodowanych wiernych. A może posłuchają tego gościa który doradzał aby łajnem. A może jego też posmarują łajnem i uwolnią wrzoda z rodziny

G
Gość

Wyjaśnienie leży w tym, że w starożytności mięso było jedzeniem luksusowym i odświętnym. Wobec trudności z przechowywaniem mięsa, po zabiciu zwierzęcia wydawano przyjęcie i zapraszano krewnych i sąsiadów. Oni się przy okazji rewanżowali. W związku z tym jedzenie mięsa kojarzyło się z wystawną ucztą.

W miastach, gdzie mięso kupowano, było ono stosunkowo drogie. Ryba natomiast w krajach nad Morzem Śródziemnych stanowiła pokarm ludzi biedniejszych, codziennie dostępny. Z Ewangelii wiadomo, że na zwykły posiłek składał się chleb i pieczona ryba. Niejedzenie mięsa oznaczało więc jedzenie skromnie.

Sens zwyczajowego postu piątkowego jest więc taki, że kiedy chrześcijanin wspomina śmierć Chrystusa, nie powinien ucztować, świętować, bawić się. W związku z tym powinien jeść skromnie. Od razu widać, że pominięcie przykazania kościelnego „w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać” to błąd, podważający istotę postu. Należy bowiem do niego wstrzymanie się od przyjemności i luksusów.

G
Gość
26 lutego, 16:29, Gość:

Ciekawe czym będą sobie posypywać głowy bohaterowie filmu braci Siekielskich. Najlepiej opowiadać dyrdymały ludziom i robić zakazy. Złote a jakie skromne

26 lutego, 16:54, Gość:

Sami Sekielscy napewno łajnem. Bo z łajna ulepieni. A bohaterowie filmu jako byli konfidenci sb nie muszą. Wręcz ochoczo, nieprzymuszani wystąpili w filmie odgrywając do końca swoją rolę esbeckiego donosiciela aby tylko dokopać Kościołowi.

Niby jak to jest ryby to nie mięso wiec co ,warzywo !?

G
Gość

Ciekawe czym będą sobie posypywać głowy bohaterowie filmu braci Siekielskich. Najlepiej opowiadać dyrdymały ludziom i robić zakazy. Złote a jakie skromne

G
Gość

Co niektórzy księża to powinni co najmniej całe głowy zanurzyć w tym popiele albo i całe ciało.

G
Gość

Takie informacje, to proszę w broszurkach kościelnych.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska