- Banki spółdzielcze będą dysponować tymi pieniędzmi w naszym imieniu, w imieniu samorządu województwa. To te instytucje finansowe są najbliżej tych, którym dedykowane są te środki, to one z natury rzeczy obsługują small biznes w naszym regionie - mówił Piotr Całbecki, marszałek.
Konsorcjum tworzą Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy we Włocławku, który jest liderem porozumienia, oraz Bank Spółdzielczy w Koronowie, Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu i Bank Spółdzielczy w Toruniu. Pożyczki na rozwój (do 300 tysięcy złotych) i pożyczki inwestycyjne (od 300 tys. do 2 mln złotych) będą udzielane już od stycznia przyszłego roku.
- K-PFR jest jedną z trzech instytucji finansowych, które administrują łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. - Realizacja tej misji wiąże się ze stworzeniem kaskadowej struktury wdrażającej – konsorcjum banków spółdzielczych jest jednym z wybranych w przetargu pośredników finansowych, których rolą jest oferowanie pożyczek przedsiębiorcom.
- Na początku przyszłego roku KPFR podpisze umowy z kolejnymi, Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym oraz konsorcjum Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego i firmy Mega Sonic - dodaje Krzemińska. - Realizowany przez fundusz projekt wart jest w całości pół miliarda złotych. Zakładamy, że skorzysta z niego od 500 do 1000 firm (mikro, małych i średnich), co najmniej 100 do końca przyszłego roku.
Dwie pozostałe instytucje, którym zostanie powierzone administrowanie pieniędzmi RPO na instrumenty finansowe dla biznesu, to Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Bank Inwestycyjny.
Środki, którymi dysponuje BGK, będą wspierać mikroprzedsiębiorstwa, projekty badawczo-rozwojowe, przedsiębiorczość akademicką oraz zagraniczne kontakty biznesowe. Te, które pozostają w gestii EBI, przeznaczamy na energetykę opartą o źródła odnawialne i projekty w dziedzinie efektywności energetycznej.
