Za inicjatywą stoi Społeczny Komitet Budowy Popiersia Michała Joachimowskiego z Krzysztofem Jóźwiakiem na czele. Rzeźbę wykonał artysta Zbigniew Dolski. Znajduje się ona z boku wejścia do budynku Miejskiego Ośrodka Sportu.
W uroczystości odsłonięcia popiersia wzięli udział członkowie rodziny Joachimowskich, przyjaciele, Koło Łowieckie Ryś z Redczyc, sponsorzy, władze gminy i powiatu. Był też obecny pierwszy trener trójskoczka Kazimierz Koszewski.
Jak podkreślono, Michał Joachimowski na stałe wpisał się do historii polskiego sportu. Jego halowy rekord Polski w trójskoku czeka na pobicie już 44 lata.
Być może to właśnie wśród młodych żninian znajdzie się ten, który dorówna mistrzowi - podkreślano.
W przemówieniu burmistrz Żnina Robert Luchowski zdradził, że dzień wcześniej oglądał film o Michale Joachimowskim zrealizowany przez jego syna - również Michała, co pozwoliło mu bliżej poznać tego wybitnego olimpijczyka.
Przy okazji zdradził też ambitne plany modernizacji i rozbudowy stadionu miejskiego w Żninie. Miałoby tu powstać centrum sportu z m.in. kręgielnią, bieżnia tartanowa, kryte lodowisko czy kryte korty tenisowe i kryte trybuny.
Mówi syn ś.p. Michała Joachimowskiego, również Michał: