Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starasz się o świadczenie wspierające? Wiemy, kiedy w Kujawsko-Pomorskiem ruszą komisje wyjazdowe z WZON

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
9 marca w regionie ruszyły zespoły wyjazdowe. Na początek w Rypinie. Wkrótce pracę rozpoczną też oddziały terenowe WZON.

Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą się ubiegać o nowe świadczenie wspierające z ZUS. Zainteresowanie nim jest ogromne. Do tej pory na Pomorzu i Kujawach do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) w Bydgoszczy złożono niemal 9000 wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (to pierwszy etap w procedurze ubiegania się o świadczenie - dop. red.). Dziennie wniosków wpływa ok. 150-200.

23 posiedzenia komisji już się odbyły i ok. 100 wnioskodawców otrzymało decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia z liczbą przyznanych punktów. Kilkadziesiąt kolejnych osób jest już po komisji i czeka na decyzje. W tej grupie chciałaby się jak najszybciej znaleźć Czytelniczka z Bydgoszczy.

- Wniosek o świadczenie wspierające w imieniu mojej starszej, schorowanej, leżącej mamy złożyłam w styczniu. Czekam na telefon albo list z informacją kiedy do nas przyjedzie komisja. Mama nie jest w stanie dojechać do urzędu - słyszymy.

.

Kiedy w Kujawsko-Pomorskiem ruszą komisje wyjazdowe

Wkrótce komisji, a tym samym decyzji, będzie znacznie więcej. W teren ruszają bowiem zespoły wyjazdowe, które będą odwiedzać w domach osoby niebędące w stanie dojechać na komisję. Na początek, w sobotę, 9 marca, w Rypinie.

- W przyszłym tygodniu organizujemy też zespoły wyjazdowe m.in. w Toruniu i Włocławku. W Bydgoszczy planowane są za dwa tygodnie - informuje Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Natomiast w środę, 13 marca, pracę rozpocznie pierwsze oddział terenowy WZON w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Pojawi się na nim m.in. pani Danuta. Na grupie dotyczącej świadczenia wspierającego na Facebooku napisała: „Mam komisję 13.03. 2024 r. w Toruniu. Składałam wniosek 3.01.2024 r.”.

W najbliższym czasie otwarcie oddziałów terenowych WZON jest planowane w większości miast powiatowych naszego regionu, m.in. w Żninie, Wąbrzeźnie, Rypinie, Włocławku, Brodnicy, Radziejowie, Świeciu i Tucholi. Oddziały terenowe, w których będą się odbywać komisje, z reguły będą się znajdować w siedzibach powiatowych zespołów orzekania o niepełnosprawności. Ale nie zawsze. Np. w Żninie nie ma powiatowego zespołu, więc starosta na potrzeby WZON udostępni pomieszczenie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

- Wszystkie te działania są podejmowane po to, by wnioskodawcy nie musieli specjalnie jechać na komisję do Bydgoszczy, tylko mogli stawić się przed nią bliżej swojego miejsca zamieszkania. Jednak jeśli tylko osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie lub przy pomocy opiekuna dotrzeć na komisję, to zachęcamy do tego - zaznacza Paweł Bednarski.

Pamiętajmy, by wniosek był kompletny

Apeluje również, by zwracać uwagę, czy składany wniosek jest kompletny.

- Prosimy, by do wniosku załączać wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności, to nie wysyłajmy kilku, tylko jedno. Ważne, by było to orzeczenie aktualne - mówi Paweł Bednarski.

Pamiętajmy, że decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia ustalana jest na okres ważności orzeczenia nie dłużej jednak niż 7 lat.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska