https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z orzeczeniem o niepełnosprawności z KRUS nie dostaniesz świadczenia wspierającego? Mamy wyjaśnienia

Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Czytelnik zwraca uwagę, że orzeczenia o niepełnosprawności wystawiane przez KRUS nie są honorowane przy ubieganiu się o świadczenie wspierające. Mamy wyjaśnienia.

Pan Marek w mailu do redakcji pisze:

„Orzeczenie o niepełnosprawności wystawione przez KRUS nie jest uznawane przez Wojewódzki Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy. Wnioskodawcy dostają wezwanie do przedstawienia w ciągu 7 dni orzeczenia o niepełnosprawności z ZUS (ponowne postępowanie orzekające, aktualne badania, itp!), oddziału powiatowego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności. W razie niedostarczenia orzeczenia z ZUS, wniosek nie zostaje rozpatrywany i oddalony. Mama mojej żony, 94 lata, orzeczenie KRUS „stopień naruszenia sprawności organizmu powoduje trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji”. Odpowiada I grupie inwalidzkiej, znacznej niepełnosprawności ZUS. Ale Zespół w Bydgoszczy uznaje tylko orzeczenia ZUS, a ZUS stwierdza, że za emerytów KRUS jest odpowiedzialny KRUS...”

Ważne jakie mamy orzeczenie

Z prośbą o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Pawła Bednarskiego, przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

- Jeżeli orzeczenie KRUS było wydane po 1 stycznia 1998 roku, to nie jest uwzględniane przy ubieganiu się o wydanie decyzji. Od 1 stycznia 1998 roku obowiązywała Ustawa o rehabilitacji i rozpoczęły działalność zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Tylko orzeczenia, o których mowa w art. 5 albo art. 62 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej są honorowane - wyjaśnia Paweł Bednarski.

Jak czytamy w art. 62 wspomnianej Ustawy, orzeczenie o zaliczeniu do:

  • I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Zatem co można zrobić w sytuacji, gdy mamy orzeczenie o niepełnosprawności wystawione przez KRUS?

- Należy zwrócić się do powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce zamieszkania z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - mówi Paweł Bednarski.

26 tys. wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

Starania o świadczenie wspierające należy zacząć od złożenia wniosku do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Do tej pory w regionie takich wniosków złożono ok. 26 tysięcy. Decyzji wydano 17 tysięcy.

Dopiero po komisji w wojewódzkim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności i uzyskaniu liczby punktów, można składać wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego. Należy to zrobić wyłącznie elektronicznie przez: PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek do ZUS może też zostać złożony przez pełnomocnika. Nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON, wystarczy wpisać jej numer.

Nie przegap

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska