Dawne polskie imiona wracają do łask. Franciszek, Antoni, Jan, Jagna, Aniela, a najczęściej wciąż Julia, Zuzanna czy Zofia. Gwiazdy, które zostają rodzicami, dają swoim synom imię Henryk. Stoisz przed wyborem imienia dla syna lub córki? Inspiracją mogą być imiona nadawane w dawnej Polsce.
Przykłady staropolskich imion - damskich i męskich
Zasady nadawania imion w Polsce
Nie ma sformalizowanej listy imion, które w Polsce można nadać dziecku. Są pewne reguły:
- nie możesz nadać dziecku więcej niż 2 imion,
- imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite,
- imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.
Według prawa nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór, przypomina administracja rządowa.
Można wybrać imię lub imiona obce – na przykład Mercedes, Andrea – niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci.
Urodzenie dziecka można zgłosić przez internet
Dziecko trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże jego numer PESEL i zamelduje je. Zgłoszenie urodzenia dziecka przez internet wymaga profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić tożsamość osoby zgłaszającej. "Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebna ci skrzynka ePUAP".
Źródło: Cyfryzacja KPRM, gov.pl
