https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta nie będzie się wahał: zatrzyma „prawko”

Marek Weckwerth
Od początku stycznia do końca listopada tego roku kujawsko-pomorska policja zatrzymała 2 tys. 826 praw jazdy.
Od początku stycznia do końca listopada tego roku kujawsko-pomorska policja zatrzymała 2 tys. 826 praw jazdy. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Czy masz przy sobie prawo jazdy czy też nie - i tak je stracisz na 3 miesiące. Jeśli szalałeś na drodze w terenie zabudowanym.

Wspomniane szaleństwo to przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 51 km na godz.

Od 1 stycznia 2017 roku starosta będzie mógł wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące osobie, która przekroczyła prędkość o tę wartość w obszarze zabudowanym. Nawet w przypadku, kiedy uprawnienie nie zostało zatrzymane bezpośrednio na drodze - potwierdza nam Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

To dlatego, że w nowym roku wchodzą w życie wszystkie przepisy nowelizujące ustawę o kierujących pojazdami. Większość zmian obowiązuje już od 18 maja 2015 roku.

Do jutra funkcjonuje przepis, zgodnie z którym policja, a także Inspekcja Transportu Drogowego, najpierw zatrzymują za określone przewinienie prawo jazdy, a dopiero potem starosta formalnie wydaje decyzję potwierdzającą to, co zrobił funkcjonariusz.

Problem w tym, że niektóre starostwa nie wydawały decyzji o zatrzymaniu dokumentów, gdy nie otrzymywały ich fizycznie do ręki. Inne zaś wydawały. Był zatem bałagan, a przynajmniej rozterki jak podchodzić do tego problemu.

- Owszem, ten system wymagał doprecyzowania, ale nie było tak, że kierowca, który nie okazał prawa jazdy pozostawał bezkarny - zapewnia podinsp. Maciej Zdunowski. p.o. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Bo był karany 50-złotowym mandatem za brak każdego dokumentu, zaś odpowiednia informacja odnotowywana była w policyjnych systemach elektronicznych. Ostatecznie trafia ona do właściwego starosty powiatowego lub urzędu komunikacji.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 51 km na godz. (w tym przypadku nie jest ważne, czy w terenie zabudowanym czy nie) kierowca otrzymuje także mandat (od 400 do 500 zł) oraz 10 punktów karnych.

- Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2017 roku tak naprawę niczego nie zmieniają, bo policja od dawna każdorazowo informowała nas o zatrzymaniu kierującemu prawa jazdy - mówi Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Tak się dzieje nawet wtedy, gdy uprawnienie do prowadzenia pojazdów nie zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta, bo kierowca go nie miał lub nie chciał okazać.

Dyrektor Winter dodaje, że w tych ostatnich przypadkach wydział występuje do kierowcy o oddanie dokumentu. Gdy ten nie chce tego zrobić, wtedy wszczynane jest postępowanie egzekucyjne. To, jeśli sprawca wykroczenia złoży odwołanie, może się „oprzeć” o Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a nawet o Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Podobna procedura obowiązuje wtedy, gdy kierowca przekroczył dopuszczalny limit punktów karnych i nie poddał się ponownemu egzaminowi państwowemu na prawo jazdy (innymi słowy jeśli na nowo nie zdobył uprawnień).

Kierowca, który nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza na drodze, bo - jego zdaniem - jechał wolniej lub kwestionuje legalność miernika prędkości, ewentualność rzetelność pomiaru, może odwołać się do sądu powszechnego.

Od początku stycznia do końca listopada tego roku kujawsko-pomorska policja zatrzymała 2 tys. 826 praw jazdy. Nie tylko za zbyt szybką jazdę, ale też za spowodowanie bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym.

Pogoda na dzień (31.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kustom

Co to znaczy 'przekroczenie prędkości o ponad 51km/h'? Oznacza to, że nie mogę przekroczyć 51km/h czy 101km/h? :)))) 
Bo generalnie to nie mogę przekroczyć 50km/h w terenie zabudowanym, ale chciałbym wiedzieć dlaczego tekst jest tak nieścisły i źle sformułowany :)) 

...

"Policja

zatrzymała 2 tys. 826 praw jazdy.
 
sad oddal 2tys 826 z braku podstaw do zatrzymania
 
hehe ale mi statystyki
i caly misterny plan POL tez w p....du
 

 

     Nie tylko za jazde po pijanemu poniewaz juz ludzie nie chca ryzykowac i nie pija a zeby jakies statystyki byly to zabieraja za wszystko nawet za nic bo cos sobie wymysla..a ty czlowieku sie bron lataj po prawnikach sadach udawadniaj swoja niewinnosc...

 

Poza tym dlaczego ktos kto pisal artykul nie poszedl do sadu i nie sprawdzil ile bylo faktycznie zatrzyman PRAW Jazdy?

 

Nie zdziwie sie jak wszystkie czyli 2tys 826 praw jazdy beda przez Sad zwrucone z braku podstaw...prawnych...

 

I to cala  Policja zeby sie statystyki zgadzaly tylko a nie ma znaczenia czy cos bylo podstawne czy bezpodstawne... niech sad sie martwi...

 

I dalczego Policja nie ponosi odpowiedzialnosci karnej?

 
...

Policja kujawsko pomorska nawet bezpodstawnie zatrzymuje prawo jazdy tak tylko by podbic statystyki...dziala bezprawnie...Panuje duza psychoza w kujawsko pomorskiej policji...rece opadaja jednym slowem. W zadnym wojewodztwie tak nie ma jak w Bydgoszczy miasto policyjne kazdy chce sie wykazac...Gdyby dawali nagrody  za nadgorliwosc to kujawsko pomorska policja bylaby na 1szym miejscu.

G
Gość

Kiedy czytam te wszystkie artykuły o kierowcach, drogach i o policji to dochodzę do wniosku, że pewna część osób, która posiada prawo jazdy nie dorosła chyba jeszcze do tego aby użytkować pojazd silnikowy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska