Zwycięstwo w Pucharze Polski to także dodatkowa szansa na udział w europejskich pucharach. Łatwiej jest wprawdzie w lidze; już zajęcie 5. miejsce daje taką możliwość, ale zdobycie krajowego pucharu otwiera drzwi do prestiżowej Ligi Mistrzyń.
W tym roku dzięki staraniom działaczy Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej, gospodarzem będzie Inowrocław. To duże wyróżnienie dla miasta i jego władz oraz wyzwanie dla szefostwa Hali Widowisko-Sportowej, w której rozgrywane będą wszystkie mecze.
Program
Program
Piątek: Muszynianka Muszyna - PTPS Piła (13.00), Centrostal - Wybrzeże (15.30), Aluprof Bielsko - Biała - MKS Dąbrowa Górnicza (18.00), Atom/Trefl Sopot - Organika/Budowlani Łódź (20.30).
Poczuć się jak w domu
Po 3 latach PP wrócił do formuły z udziałem ośmiu zespołów, dzięki czemu kibice obejrzą aż siedem spotkań w ciągu trzech dni. W tym gronie jest Centrostal Bydgoszcz, jedyny zespół z regionu, który sięgnął po to trofeum. Podopieczne Piotra Makowskiego do finału awansowały zajmując 4. miejsce po 1. fazie rundy zasadniczej. W piątek (15.30) w pierwszym meczu ćwierćfinałowym zmierzą się z Wybrzeżem Rumia, beniaminkiem PlusLigi Kobiet. W przypadku zwycięstwa, w sobotnim półfinale rywalem będzie naspzpikowana reprezentantkami Polski Muszynianka Muszyna, wicemistrz kraju.
- Najpierw jednak musimy wygrać z Rumią - uspokaja trener Makowski. - Wszystkie zespoły, które przyjechały do Inowrocławia, mają ochotę zdobyć puchar, a jak wiadomo przy takim systemie, gdy gra się jeden mecz o awans do kolejnego etapu, wszystko jest możliwe, a niespodzianki nie są takie rzadkie. Przykładem choćby ubiegłoroczna edycja, gdy po puchar sięgnął beniaminek ligi, Budowlani Łódź.
Bydgoszczanki same zresztą pierwsze trofeum wywalczyły jako zespół grający w serii B I ligi. W 1992 roku najpierw w fazie półfinałowej sprawiły sensację eliminując aktualnego mistrza Polski, Stal Bielsko Biała, a potem w Chojnicach, gdy turniej finałowy po raz trzeci w historii zagościł w naszym regionie, w finale pokonał kolejno późniejsze mistrzynie z Czarnych Słupsk, oraz aktualnego wicemistrza Polski Gedanię Gdańsk i czwarty zespół sezonu 1990/91 Wisłę Kraków.
Bydgoskie siatkarki są do dziś rekordzistkami w ilości występów w Pucharze Polski. W Inowrocławiu zagrają po raz 11. w historii, a na koncie mają jeszcze dwa trofea (1992, 2001 i 2005). - Grając w Inowrocławiu mamy nadzieję poczuć się jak u siebie w domu - dodaje trener Makowski. - Liczymy nie tylko na kibiców z Bydgoszczy, ale z całego regionu. Z pewnością przy takim dopingu będzie nam się grało lepiej.
Zaczęło się w Wilnie
Pierwszy start w Pucharze Polski zespołu z regionu, miał miejsce w 1933 roku w Wilnie. Wśród kobiet Rodzina Wojskowa Toruń zajęła 4. miejsce, a wśród mężczyzn Gimnazjalny KS Toruń był piąty. Jeszcze przed wojną właśnie kluby z Torunia startowały w finałach, a pierwszy turniej na naszym terenie zorganizowano właśnie w grodzie Kopernika. W 1936 roku siatkarze KPW Pomorzanin zajęli 5., a Gryfa 7. miejsce. W 1954 roku (PP GKKF, system ligowy) Budowlani Toruń zajęli 4. miejsce. I to był ostatni udział męskiego zespołu aż do roku 2010, gdy w Bydgoszczy Delecta zajęła 4. miejsce.
Zespoły siatkarek grały w finałach jeszcze przed II wojną światową. W 1934 roku (Kraków) Gryf Toruń zajął 5., a w 1936 roku (Częstochowa), 3. miejsce. W 1935 roku (Poznań) Sokół Grudziądz był siódmy, a po wojnie, w 1950 roku (Gdańsk) Spójnia Grudziądz zajęła piąte miejsce.
Najwięcej zwycięstw w finałach (7) mają siatkarki z Bielska Białej.
Po raz drugi finałowy turniej PP zagościł do naszego regionu w 1981 roku. W Bydgoszczy, niestety, bez udziału gospodarza walczyli siatkarze (trofeum wywalczyła Gwardia Wrocław).
Pucharowe składy KS Pałac:
1992 - Swietłana Niekrasowa, Agnieszka Obremska, Jolanta Kamińska, Agata Sarnik-Kiełtucka, Natalia Połujan, Dorota Rucka, Mariola Stolarczyk, Sylwia Szalbierz, Jolanta Hajdinger, Angelika Kłosowska, Wiesława Rymer. Trener Czesław Tobolski 2001 - Swietłana Riabko, Agnieszka Obremska, Ewa Kowalkowska, Iwona Hołowacz, Elena Makszancewa, Joanna Jagodzińska, Dominika Smereka, Izabela Rutkowska, Ewa Kotewicz, Marzena Wilczyńska, Jolanta Tobiś, Małgorzata Barlik. Trener Leszek Piasecki. 2005 - Ewa Kowalkowska, Katarzyna Mróz, Aleksandra Liniarska, Magdalena Godos, Karolina Ciaszkiewicz, Joanna Kuligowska, Irina Bajdiuk, Ilijana Goczewa, Dominika Leśniewicz, Monika Naczk, Justyna Łunkiewicz, Joanna Frąckowiak, Marzena Wilczyńska. Trener Piotr Makowski.