https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Puchar Polski w Inowrocławiu. Bydgoszczanki do boju!

(jac)
, trener Centrostalu Bydgoszcz tuż po czwartkowej konferencji prasowej.
, trener Centrostalu Bydgoszcz tuż po czwartkowej konferencji prasowej. Szymon Stolarski
Już po raz piąty w historii nasz region gości zespoły, rywalizujące o drugie, po mistrzostwie Polski, najcenniejsze klubowe trofeum.

Zwycięstwo w Pucharze Polski to także dodatkowa szansa na udział w europejskich pucharach. Łatwiej jest wprawdzie w lidze; już zajęcie 5. miejsce daje taką możliwość, ale zdobycie krajowego pucharu otwiera drzwi do prestiżowej Ligi Mistrzyń.

W tym roku dzięki staraniom działaczy Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej, gospodarzem będzie Inowrocław. To duże wyróżnienie dla miasta i jego władz oraz wyzwanie dla szefostwa Hali Widowisko-Sportowej, w której rozgrywane będą wszystkie mecze.

Program

Program

Piątek: Muszynianka Muszyna - PTPS Piła (13.00), Centrostal - Wybrzeże (15.30), Aluprof Bielsko - Biała - MKS Dąbrowa Górnicza (18.00), Atom/Trefl Sopot - Organika/Budowlani Łódź (20.30).

Poczuć się jak w domu
Po 3 latach PP wrócił do formuły z udziałem ośmiu zespołów, dzięki czemu kibice obejrzą aż siedem spotkań w ciągu trzech dni. W tym gronie jest Centrostal Bydgoszcz, jedyny zespół z regionu, który sięgnął po to trofeum. Podopieczne Piotra Makowskiego do finału awansowały zajmując 4. miejsce po 1. fazie rundy zasadniczej. W piątek (15.30) w pierwszym meczu ćwierćfinałowym zmierzą się z Wybrzeżem Rumia, beniaminkiem PlusLigi Kobiet. W przypadku zwycięstwa, w sobotnim półfinale rywalem będzie naspzpikowana reprezentantkami Polski Muszynianka Muszyna, wicemistrz kraju.

- Najpierw jednak musimy wygrać z Rumią - uspokaja trener Makowski. - Wszystkie zespoły, które przyjechały do Inowrocławia, mają ochotę zdobyć puchar, a jak wiadomo przy takim systemie, gdy gra się jeden mecz o awans do kolejnego etapu, wszystko jest możliwe, a niespodzianki nie są takie rzadkie. Przykładem choćby ubiegłoroczna edycja, gdy po puchar sięgnął beniaminek ligi, Budowlani Łódź.

Bydgoszczanki same zresztą pierwsze trofeum wywalczyły jako zespół grający w serii B I ligi. W 1992 roku najpierw w fazie półfinałowej sprawiły sensację eliminując aktualnego mistrza Polski, Stal Bielsko Biała, a potem w Chojnicach, gdy turniej finałowy po raz trzeci w historii zagościł w naszym regionie, w finale pokonał kolejno późniejsze mistrzynie z Czarnych Słupsk, oraz aktualnego wicemistrza Polski Gedanię Gdańsk i czwarty zespół sezonu 1990/91 Wisłę Kraków.

Bydgoskie siatkarki są do dziś rekordzistkami w ilości występów w Pucharze Polski. W Inowrocławiu zagrają po raz 11. w historii, a na koncie mają jeszcze dwa trofea (1992, 2001 i 2005). - Grając w Inowrocławiu mamy nadzieję poczuć się jak u siebie w domu - dodaje trener Makowski. - Liczymy nie tylko na kibiców z Bydgoszczy, ale z całego regionu. Z pewnością przy takim dopingu będzie nam się grało lepiej.
Zaczęło się w Wilnie
Pierwszy start w Pucharze Polski zespołu z regionu, miał miejsce w 1933 roku w Wilnie. Wśród kobiet Rodzina Wojskowa Toruń zajęła 4. miejsce, a wśród mężczyzn Gimnazjalny KS Toruń był piąty. Jeszcze przed wojną właśnie kluby z Torunia startowały w finałach, a pierwszy turniej na naszym terenie zorganizowano właśnie w grodzie Kopernika. W 1936 roku siatkarze KPW Pomorzanin zajęli 5., a Gryfa 7. miejsce. W 1954 roku (PP GKKF, system ligowy) Budowlani Toruń zajęli 4. miejsce. I to był ostatni udział męskiego zespołu aż do roku 2010, gdy w Bydgoszczy Delecta zajęła 4. miejsce.

Zespoły siatkarek grały w finałach jeszcze przed II wojną światową. W 1934 roku (Kraków) Gryf Toruń zajął 5., a w 1936 roku (Częstochowa), 3. miejsce. W 1935 roku (Poznań) Sokół Grudziądz był siódmy, a po wojnie, w 1950 roku (Gdańsk) Spójnia Grudziądz zajęła piąte miejsce.

Najwięcej zwycięstw w finałach (7) mają siatkarki z Bielska Białej.

Po raz drugi finałowy turniej PP zagościł do naszego regionu w 1981 roku. W Bydgoszczy, niestety, bez udziału gospodarza walczyli siatkarze (trofeum wywalczyła Gwardia Wrocław).

Pucharowe składy KS Pałac:
1992 - Swietłana Niekrasowa, Agnieszka Obremska, Jolanta Kamińska, Agata Sarnik-Kiełtucka, Natalia Połujan, Dorota Rucka, Mariola Stolarczyk, Sylwia Szalbierz, Jolanta Hajdinger, Angelika Kłosowska, Wiesława Rymer. Trener Czesław Tobolski 2001 - Swietłana Riabko, Agnieszka Obremska, Ewa Kowalkowska, Iwona Hołowacz, Elena Makszancewa, Joanna Jagodzińska, Dominika Smereka, Izabela Rutkowska, Ewa Kotewicz, Marzena Wilczyńska, Jolanta Tobiś, Małgorzata Barlik. Trener Leszek Piasecki. 2005 - Ewa Kowalkowska, Katarzyna Mróz, Aleksandra Liniarska, Magdalena Godos, Karolina Ciaszkiewicz, Joanna Kuligowska, Irina Bajdiuk, Ilijana Goczewa, Dominika Leśniewicz, Monika Naczk, Justyna Łunkiewicz, Joanna Frąckowiak, Marzena Wilczyńska. Trener Piotr Makowski.

Czytaj e-wydanie »

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

NOWE
Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska