Pracownicy gminy wraz z Marcinem Skonieczką, wójtem gminy Płużnica zauważyli problemy w komunikacji w urzędzie. Narady odbywały się co kwartał, a pracownicy rzadko się wypowiadali, choćby w kwestii bieżących spraw. Głównie wójt mówił o planowanych działaniach i inwestycjach, a pozostali uczestnicy spotkań milczeli. Od marca 2018 w gminie zaczęto organizować pierwsze warsztaty, podczas których uczestnicy nie tylko słuchali, ale aktywnie odpowiadali na pytania: "co robimy?", "jak to robimy?" i "po co to robimy?". Po gruntownej analizie pracownicy uznali, że robią wszystko dla mieszkańców. Odtąd, gdy nie wiedzą jaką podczas pracy podjąć decyzję, mają nawiązywać do swojej misji, którą jest właśnie pomoc mieszkańcom gminy i podnoszenie ich jakości życia.
Wójt dostrzegł także problem z komunikacją z kierownikami. - Kierownicy referatów, utożsamiali się ze swoimi zespołami współpracowników - zaznacza Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. - W relacjach z wójtem bronili interesów swoich referatów - dodaje.
Czytaj także:
Propozycja: bezpłatne parkingi. Wąbrzeźno jest na „nie”
Wspólnie postanowili zmienić także takie podejście, stawiając na skuteczną komunikację i cotygodniowe narady, dzięki której kierownicy wydziałów i wójt lepiej poznali siebie i swoje indywidualne spojrzenie na relacje w urzędzie gminy. Próbowano także wyeliminować wśród pracowników na różnych stanowiskach takie negatywne postawy jak brak zaufania, strach przed konfrontacją, brak zaangażowania, brak odpowiedzialności czy słabe skupienie się na celach. Wsparciem było także szkolenie dla kierowników, podczas którego poznali swoje mocne i słabe strony.
Jednym z etapów prowadzonych zmian był także remont budynku urzędu, który zakończono w lipcu 2018 r. Usprawnienia w nim są widoczne nie tylko dla pracowników, ale też dla mieszkańców. - Po wejściu do urzędu gości wita pracownik w Punkcie Obsługi Klienta, w sekretariacie są wygodne kanapy, a ponadto gościom serwowana jest smaczna kawa z ekspresu - mówi wójt gminy Płużnica. - Dodatkowo w urzędzie zamontowano windę, a toalety dostosowano do potrzeb rodziców z małymi dziećmi - podkreśla.
Gmina zgłosiła proces wprowadzonych zmian do konkursu "Innowacyjny samorząd" serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej. W kategorii gminy wiejskie przedsięwzięcie "Zmiana kultury organizacyjnej Urzędu Gminy w Płużnicy" zostało docenione i uzyskało tytuł finalisty, wraz z dwudziestoma pozostałymi gminami.
