Każdego roku rolnik może odzyskać część pieniędzy wydanych na paliwo - olej napędowy używany do produkcji rolnej. W tym celu powinien zbierać faktury VAT od 1 sierpnia do końca stycznia oraz od 1 lutego do końca lipca. W lutym i sierpniu prowadzone są nabory wniosków. Wnioski składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami). Stawka dopłaty do każdego litra paliwa w ramach limitu pozwala określić, ile pieniędzy potrzeba w danym roku. W 2019 rząd przeznaczył na ten cel prawie 1,2 mld złotych.
Liczba zwierząt, do jakiej można starać się o zwrot podatku akcyzowego, to średnia miesięczna posiadanych zwierząt z rok u poprzedniego.
W 2019 roku stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosi
Zmiany wynikające z ustawy, a wchodzące w życie 1 stycznia 2019 roku, przewidują nie tylko zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych z 86 do 100 litrów oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do bydła. Do 1 dużej jednostki przeliczeniowej przysługuje 30 litrów w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu lub hodowli bydła. Kolejną zmianą jest nowy termin określenia przez Radę Ministrów, w drodze rozporządzenia, stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego na kolejny rok - do 31 grudnia zamiast do 30 listopada.
Pierwszy w 2019 roku nabór kończy się 28 lutego. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta
Co jest powodem przesunięcia terminu? Przesunięcie daty nastąpiło "ze względu na krótki okres jaki pozostaje na prace legislacyjne w tym zakresie z zachowaniem obowiązujących terminów poszczególnych etapów legislacyjnych, wynikający z dnia ogłoszenia przez Komisję Europejską kursu euro niezbędnego do wyliczenia stawki zwrotu podatku akcyzowego na dzień 1 października danego roku".
Wszystko, co warto wiedzieć:
- Dopłaty do paliwa rolniczego 2019. Kiedy złożyć wniosek o zwrot akcyzy, faktury, jaka stawka? [pobierz]
- Zwrot części podatku za paliwo rolnicze będzie wyższy. Kto ma bydło, dostanie jeszcze więcej. Można obliczyć
_________________________