Na obchody nie dotarł zapowiadany marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Rząd reprezentował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, posłanka Iwona Kozłowska oraz poseł Bartosz Kownacki.
Przemarsz z ulicy Wyzwolenia na Plac Jana Pawła II pod Pomnik Orła Białego pocztów sztandarowych, delegacji, władz samorządowych, 2. Batalionu Logistycznego im. Ziemi Żnińskiej w Bydgoszczy, orkiestry dętej, harcerzy, licealistów z klasy mundurowej rozpoczął świętowanie. Mieszkańcy tłumnie zebrali się w centrum miasta, by również włączyć się w obchody.
Tam odbyło się uroczyste symboliczne przekazania ziem Więcborka z rąk Prusaków na ręce władz RP. Pojawiła się historyczna postać generała Józefa Hallera
.- Po blisko 150 latach niewoli nadeszła chwila wyzwolenia. Wojsko Polskie dokonuje włączenia ziem do macierzy. Polska nasza jest wolna, odbieramy to, co krótka przemoc wzięła. Niech ten dzień będzie dniem czci i chwały. Naród jest wolny! Pod znakiem Orla Białego oddaję wam hołd - mieszkańcom tej ziemi za waszą niezłomność, hart ducha, wszelkie cnoty obywatelskie dążenie do niepodległości. W jedności siła. Chwała bohaterom - oznajmił generał.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Więcborka, Waldemar Kuszewski.
- Podobnie jak dzisiaj, 23 stycznia 1920 roku, na ulicach Więcborka rozbrzmiewał dźwięk maszerujących oddziałów wojska polskiego pod dowództwem generała Józefa Hallera. Na więcborskim rynku dokonał przejęcia władzy od pruskich zaborców i przekazał ją polskim władzom cywilnym. 148 lat mieszkańcy Więcborka musieli czekać na powrót do umiłowanej ojczyzny. Ponad 14 miesięcy od momentu odzyskania niepodległości czekali na oswobodzenie spod jarzma pruskiego zaborcy. Prawie 150 lat pokolenia więcborczan walczyły o niepodległą ojczyznę . Dziś świętujemy 100. rocznicę powrotu miasta do granic RP. Wyrażamy w ten sposób wdzięczność poprzednim pokoleniom. Życzę wszystkim, by zawsze mogli cieszyć się wolną i niepodległą ojczyzną.
Obyśmy zawsze mogli się cieszyć wolną i niepodległą ojczyzną - burmistrz Waldemar Kuszewski.
Na koniec władze samorządowe i goście wypuścili z rąk do nieba gołębie - na znak pokoju. Po uroczystościach mieszkańcy mogli zwiedzić wystawę „Generał Józef Haller i jego żołnierze”, a po południu wybrać się na koncert Olgi Szomańskiej.
