Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoki narciarskie będą otwarte? Czy można jechać na narty w Polsce? Znamy zasady i wytyczne [nowe informacje]

Joachim Przybył
Joachim Przybył
Czy można jechać na narty? Stoki narciarskie będą otwarte? Są nowe informacje, rząd jednak zmienił zdanie. W sobotę wicepremier Jarosław Gowin ogłosił zamknięcie stoków narciarskich, po protestach górskich gmin zmienił zdanie. Znamy nowe zasady sanitarne i obostrzenia podczas zimowych wakacji. Będzie można jeździć na nartach, ale w reżimie sanitarnym. Oto nowe wytyczne >>>Na następnych zdjęciach kolejne informacje. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Czy można jechać na narty? Stoki narciarskie będą otwarte? Są nowe informacje, rząd jednak zmienił zdanie. W sobotę wicepremier Jarosław Gowin ogłosił zamknięcie stoków narciarskich, po protestach górskich gmin zmienił zdanie. Znamy nowe zasady sanitarne i obostrzenia podczas zimowych wakacji. Będzie można jeździć na nartach, ale w reżimie sanitarnym. Oto nowe wytyczne >>>Na następnych zdjęciach kolejne informacje. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Wojciech Matusik / Polskapresse
Czy można jechać na narty? Stoki narciarskie będą otwarte? Są nowe informacje, rząd zmienił zdanie. Jakie będą wytyczne w ośrodkach narciarskich? W sobotę wicepremier Jarosław Gowin ogłosił zamknięcie stoków narciarskich, po protestach górskich gmin zmienił zdanie. Znamy nowe zasady sanitarne i obostrzenia podczas zimowych wakacji. Będzie można jeździć na nartach, ale w reżimie sanitarnym.

Narciarskie stoki będą otwarte. Na jakich zasadach?

To był jeden z głównych tematów publicznej debaty w ostatnich dniach. Pod koniec ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił ujednolicenie terminu zimowych ferii dla wszystkich województw. Mają się one odbyć już w pierwszej połowie stycznia. Dzień później wicepremier Jarosław Gowin ogłosił, że stoki narciarskie będą tej zimy zamknięte.

To wywołało falę protestów samorządów górskich, dla których sezon zimowy jest głównym źródłem przychodów. Burmistrzowie Zakopanego czy Karpacza wyliczali miliony złotych strat, grozili, że tysiące osób stracą pracę.

Nowe wytyczne na narty w Polsce

Ostatecznie we wtorek 24 listopada ogłoszono, że branża narciarska wspólnie z rządem wypracowała protokół sanitarny, który został zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21, ale zostaną wprowadzone nowe wytyczne zimowego wypoczynku.

Jako resort gospodarczy, musimy uwzględniać decyzje dotyczące ochrony zdrowia i życia Polaków. Będziemy w tej kwestii wykorzystywać doświadczenie innych europejskich krajów - powiedział szef MRPiT Jarosław Gowin po konsultacjach z branżą.

Zimowe ferie 2021. Czy będzie można jechać w góry na narty?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało nowe wytyczne na temat korzystania ze stoków narciarskich tej zimy. Zaleca się podzielenie terenów narciarskich na odrębne strefy, realizowanie płatności wyłącznie w formie bezgotówkowej. W okresie odpowiedzialności, czyli do 28 grudnia, obowiązuje limit turystów: nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego. Potem będą obowiązywać obostrzenia w zależności od koloru strefy.

Limity na stokach narciarskich. Ile może być narciarzy?

Etap odpowiedzialności

  • prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.

Etap stabilizacji

  • Strefa czerwona - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 100 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.
  • Strefa żółta - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej – jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 75 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.
  • Strefa zielona - prowadzenie obiektu rekreacyjnego w postaci ośrodka narciarskiego/stacji narciarskiej – jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia aby znajdowało się na jego terenie nie więcej niż jedna osoba na 50 m2 powierzchni ośrodka narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi.

Czy będą otwarte stoki narciarskie w Polsce?

Tak, ale po spełnieniu dodatkowych wytycznych. Wśród zaleceń znalazła się m.in. codzienna dezynfekcja obiektu, w szczególności bieżące dezynfekowanie, toalet, blatów, klamek, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni. Obowiązkowe na stokach będą maseczki. W górach osobne procedury będą obowiązywać w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników lub obsługi oraz w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 u gościa lub klienta.

Ośrodki narciarskie w Polsce. Jakie są wytyczne?

Co z hotelami i restauracjami? Tego na razie nie wiadomo. W całym kraju strefy gastronomiczne pozostają zamknięte, podobnie jak hotele, które nie są dostępne dla turystów, aż do 28 grudnia. Wtedy rząd na podjąć kolejne decyzje w sprawie kwarantanny. Turystyczne gminy w górach lobbują za otwarciem restauracji i hotelu w oparciu o surowy reżim sanitarny.

Wytyczne na stokach i ośrodkach narciarskich - nowe zasady 24.11.2020

  • Zaleca się podzielenie zorganizowanych terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne.
  • Zaleca się umieszczenie na terenie budynków znajdujących się na terenie zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich, stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości oraz ich regularne uzupełnianie.
  • Z zastrzeżeniem zasad dotyczących przejazdów (patrz poniżej) stosuje się zasadę dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa.
  • Rekomendowane umożliwienie zakupu biletów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach.
  • Rekomendowane umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej.
  • Rekomendowane podjęcie działań mających na celu rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia.
  • Stała informacja i instrukcja dla gości zawierająca podstawowe informacje dotyczące postępowania i ochrony osobistej zgodnej z wytycznymi wydanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.
  • Umieszczenie czytelnej instrukcji dezynfekcji rąk przy każdym dozowniku z płynem do dezynfekcji.
  • Umieszczenie na terenie stacji turystyczno-narciarskiej (w tym w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych) plakatów informacyjnych wraz z instrukcjami dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki.
  • Zapewnienie sprzętu i środków oraz prowadzenie i monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych.
  • Codzienna dezynfekcja obiektu, w szczególności bieżące dezynfekowanie, toalet, blatów, klamek, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni.
  • Cały personel stacji turystyczno-narciarskiej jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej i przestrzega obowiązujących zasad w zakresie zakrywania nosa i ust.
  • Zaleca się systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń powierzchni wspólnych, w wyznaczonych zakresach czasowych.
  • Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub pokoju/ obszaru, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych przypominających objawy COVID-19.
  • Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
  • W przypadku wypożyczalni sprzętu – obowiązkowe dezynfekowanie całości sprzętu otrzymanego od wypożyczających.
  • Poinformowanie wszystkich gości oraz potencjalnych klientów stacji turystyczno-narciarskiej o procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z SARS-CoV-2 w kompleksie narciarskim.
od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska