Stolno - Wąbrzeźno. Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Trwa remont drogi wojewódzkiej nr 548, która łączy północną część naszego regionu z autostradą A1 Mikołaj Kuras dla UMWKP
Gruntowna modernizacja 29-kilometrowego fragmentu trasy ze Stolna (powiat chełmiński) do Wąbrzeźna trwa. To największa inwestycja na drogach wojewódzkich o wartości około 140 mln zł.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Za przebudowę obu odcinków Stolno-Lisewo i Lisewo-Wąbrzeźno odpowiada konsorcjum firm Kobylarnia SA i Mirbud SA, które w przetargu przedstawiło najkorzystniejsze oferty. Wykonawca ten odpowiada m.in. za dokończenie prac na drodze ekspresowej S5 między Bydgoszczą i Świeciem.

Ważna inwestycja dla Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy

- To strategiczna inwestycja dla Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy, ponieważ daje dostęp do autostrady. Zależy nam, by jak najszybciej oddać obydwa odcinki do użytku, dlatego jestem przekonany, że konsorcjum Kobylarnia SA i Mirbud dokończy inwestycję do grudnia 2022 roku - mówi wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w marcu. Wykonawca prowadzi rozbiórki elementów betonowych, które wymagają ponownego ułożenia tj. krawężniki, nawierzchnie części chodników, przystanków i zjazdów. Ruszyła rozbudowa odwodnienia, przebudowa sieci uzbrojenia podziemnego, usuwanie humusu i prace ziemne przygotowujące korpus drogi do wzmocnienia, a także prace związane z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego. Potem rozpoczną się prace przy dużych przepustach w Stolnie i we wsi Łabędź. Powstają tam tymczasowe drogi objazdowe - by-passy, co usprawni przebieg prac, które mogą być wykonywane na całej szerokości drogowych konstrukcji nad strugami.

Droga wojewódzka nr 548 łączy północną część regionu z autostradą A1. Przebiega przez powiaty chełmiński, wąbrzeski i pięć gmin: Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk i Wąbrzeźno. Zimą wykonawca przygotował projekty tymczasowej organizacji ruchu. Zakładają kontynuowanie przebudowy drogi etapami, w sposób połówkowy, zapewniający dojazd do posesji wzdłuż trasy.

Na odcinek Stolno-Lisewo, Lisewo-Wąbrzeźno wykonawca ma 18 miesięcy na realizację prac (nie wlicza się zimowych 15 grudnia - 15 marca). Zakończenia prac planowane jest do końca 2022 roku. Najwcześniej kierowcy będą korzystać z odcinka Stolno-Krusin i Trzcianek - Wąbrzeźno. W tym roku kontynuowany będzie też remont odcinka DW nr 548 w Fryzanowie (gmina Dębowa Łąka). Nawierzchnia drogi zostanie przykryta mikrodywanikiem.

W ramach przebudowy jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 m, wzdłuż powstanie pobocze.

- Prace wykonane wcześniej pozwoliły ominąć Kamlarki od strony północnej i uniknąć rozbiórek - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Zniknął niebezpieczny łuk między Cepnem i Kamlarkami, trasę poprowadzono nowym śladem. W Krusinie, w miejscu obecnego skrzyżowania z drogami na Paparzyn i Bartlewo, wybudowane zostanie rondo. Takie rozwiązanie zastosowane będzie także w Lisewie w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska. Skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite, w pobliżu przejazdu kolejowego, zostaną od niego odsunięte. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, a w Stolnie powstanie drogowa stacja meteorologiczna. Na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem pojawi się pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Ronda wybudowane zostaną na przecięciu drogi wojewódzkiej z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek.

Ścieżki rowerowe na trasie Stolno-Wąbrzeźno

Dzięki wsparciu samorządów lokalnych - gmin Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk i miasta Wąbrzeźno - na całym modernizowanym odcinku powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Wkład finansowy samorządów lokalnych w realizację tej części inwestycji to 4,3 mln zł. W przedsięwzięciu uczestniczą też powiaty chełmiński i wąbrzeski, które - jak gminy - przekazały grunty pod budowę.

Droga Stolno-Wąbrzeźno w liczbach

  • Długość modernizowanej trasy: 28,5 km
  • Długość odcinka Lisewo-Wąbrzeźno: 14,5 km
  • Długość odcinka Stolno-Lisewo: 14 km
  • Koszt modernizacji odcinka Lisewo-Wąbrzeźno: 68,8 mln zł
  • Koszt modernizacji odcinka Stolno-Lisewo: 68,8 mln zł
  • Liczba nowych skrzyżowań z ruchem okrężnym: 7
  • Gwarancja: 7 lat

Zobaczcie zdjęcia klikając poniżej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie