Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski wygrało konkurs MSZ

(Małgorzata Osip)
Goście z Białorusi (od lewej)Irena Tiereszczenko, Helena Mażuć, Marja Bielewicz oraz Aliona Markewich (ciemnie włosy z kwiatkiem) spędzają czas z uczestnikami WTZ Przemysławem Raciborskim, Krzysztofem Porębskim i Bożeną Radkiewicz.
Goście z Białorusi (od lewej)Irena Tiereszczenko, Helena Mażuć, Marja Bielewicz oraz Aliona Markewich (ciemnie włosy z kwiatkiem) spędzają czas z uczestnikami WTZ Przemysławem Raciborskim, Krzysztofem Porębskim i Bożeną Radkiewicz. Małgorzata Osip
- Bardzo nam się u Was podoba. Jest miła atmosfera. Cieszę się, że mogę się czegoś nauczyć i sama dać coś od siebie - mówi Irena Tiereszczenko, Białorusinka, która wraz z koleżankami gościła w Wąbrzeskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.

Odwiedziny odbywały się w ramach projektu realizowanego przez WSPDST. Pracownicy naszego stowarzyszenia przygotowali dla gości ze wschodu m.in. szkolenia, uczyli ich także nowoczesnych metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Szkolenia dla dyrektorów i pracownikó

- Program realizowany jest dwutorowo. Początkowo odbyły się szkolenia dla kierownictwa białoruskich instytucji, podobnych do naszego stowarzyszenia. Rozmawialiśmy o marketingu, sposobach pozyskiwania funduszy, sponsorach. Goście spotkali się z przedstawicielami naszych władz. Odwiedzili miejsca, które działają na rzecz niepełnosprawnych m.in. Dom Pomocy Społecznej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dębowej Łące, Fundację Ducha w Toruniu. Białorusini mieli dużo pytań, np. interesowało ich jak współpracuje z nami samorząd - opowiada Marta Kowaliszyn, prezes stowarzyszenia. Ponadto przyjechała do nas grupa dziewięciu pań, pracowniczek ośrodków dla niepełnosprawnych z Mińska, Grodna i Sviru. Uczyły się od naszych terapeutów nowych sposobów rehabilitacji, obserwowały jak u nas działają instytucje dla osób chorych, brały czynny udział w życiu Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczestniczyły w zajęciach plastycznych, rzeźby czy też haftu. Oprócz tego były z podopiecznymi z WTZ na basenie, odwiedziły kręgielnię, Zakład Aktywizacji Zawodowej, salę rehabilitacyjną oraz wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

Są różnice między nami

Goście z Białorusi uczestniczą chętnie we wszystkich zajęciach. Widać, że paniom zależy na tym, by to czego nauczą się od naszych terapeutów mogły przenieść na swój grunt. - Bardzo wartościowa dla mnie jest ta wymiana doświadczeń. Można zauważyć podobieństwa między naszą pracą na Białorusi i Waszą tutaj. Jednak między nami jest też sporo różnić. U nas gorzej wygląda kwestia finansowania, jest trochę trudniej. W naszych ośrodkach grupy są też o wiele liczniejsze niż tu - mówi Irena Tiereszczenko. Projekt z udziałem naszych wschodnich sąsiadów realizowany będzie do końca roku. We wrześniu z rewizytą udadzą się na Białoruś terapeuci z wąbrzeskiego stowarzyszenia, którzy poprowadzą kolejną część szkoleń. Ponadto w ramach programu, Białorusini otrzymają wyposażenie do sal komputerowych oraz pracowni warsztatowych, dzięki czemu niepełnosprawni będą się mogli bardziej rozwijać. Pieniądze na ten cel, ok. 200 000 zł pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska