MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Straciłam pracę. Czy mogę jechać do sanatorium?" Mamy odpowiedź NFZ i ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy osoba, która została zwolniona z pracy, a ma już wyznaczony termin wyjazdu do sanatorium może z niego skorzystać? Sprawdziliśmy.

Czytelniczka przez kilka miesięcy czekała na wyjazd do sanatorium.

- Mam termin wyznaczony na drugą połowę maja. Tymczasem, zupełnie niespodziewanie, pod koniec marca szef wręczył mi wypowiedzenie. Tyle czekałam na sanatorium, a teraz boję się, że przez to, że nie jestem już pracownikiem, to stracę możliwość wyjazdu do uzdrowiska. Co mówią przepisy na ten temat? - pyta Czytelniczka.

Czy bezrobotni mogą wyjechać do sanatorium z NFZ

Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy wyjaśnia, że osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy posiada obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, więc ma możliwość skorzystania z leczenia uzdrowiskowego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoba bezrobotna może też być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego współmałżonka i wówczas może skorzystać z sanatorium w ramach NFZ.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Obecnie czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium w naszym regionie to 8 miesięcy.

- Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego, można z tej formy leczenia ze względów medycznych skorzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy i nie wcześniej niż 12 miesięcy od dnia zakończenia ostatniego leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej - mówi Daria Szczesniak.

Czy bezrobotni mogą wyjechać do sanatorium z ZUS

A jak sytuacja wygląda w przypadku wyjazdów do sanatorium z ZUS?

Jeśli jesteśmy bezrobotni, zarejestrowani w Urzędzie Pracy i pobieramy zasiłek dla bezrobotnych, to możemy skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS i wyjechać do sanatorium, ponieważ są za nas odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Rehabilitacja ZUS skierowana jest do osób:

  • podlegających ubezpieczeniom społecznym,
  • które mają uprawnienia do zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego. I tutaj rehabilitacja musi się odbyć w ramach pobieranego świadczenia.
  • pobierających rentę okresową z powodu niezdolności do pracy,
  • pobierających rentę socjalną przyznaną na czas określony, jeśli jednocześnie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub mają prawo do zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

- Z programu, który poprawi kondycję zdrowotną, może również skorzystać emeryt, ale tylko wtedy, gdy jest jeszcze aktywny zawodowo i podlega ubezpieczeniom społecznym. Co ważne, z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności poprzez skorzystanie z leczenia - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska