Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straciłeś dane osobowe? Sprawdź, co ci grozi. Tylko 6 na 10 Polaków zna konsekwencje wycieku danych osobowych, a te mogą być bardzo poważne

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z badaniem 42 proc. respondentów uważa, że największe zagrożenie dla danych osobowych stanowi ich kradzież w wyniku oszustwa lub wyłudzenia za pomocą fałszywych telefonów, e-maili czy SMS-ów.
Zgodnie z badaniem 42 proc. respondentów uważa, że największe zagrożenie dla danych osobowych stanowi ich kradzież w wyniku oszustwa lub wyłudzenia za pomocą fałszywych telefonów, e-maili czy SMS-ów. 123RF
Choć niemal 9 na 10 Polaków deklaruje, że wie, jak chronić swoje dane osobowe, to z drugiej strony tylko 60 proc. zna konsekwencje ich wycieku i trafienia w ręce cyberprzestępców, wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. W tym tygodniu jeden z dużych banków zablokował karty płatnicze z powodu wycieku danych. – Implikacje tego wycieku będą szerokie – ostrzega Aleksander Kostuch, Stormshield.

Spis treści

Dane osobowe. Co się do nich zalicza?

Pojęcie danych osobowych definiuje art. 4 RODO. Zgodnie z nim dane osobowe są to wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W szczególności na podstawie danych jak: imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej możemy kogoś zidentyfikować.

Na pytanie, co wchodzi w skład danych osobowych, 91,9 proc. respondentów badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów, pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych „Wiedza na temat bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Polsce”, wskazała PESEL, a 89,5 proc. imię i nazwisko. Z kolei adres zamieszkania otrzymał 84,1 proc. wskazań, a numer dowodu tożsamości 78,4 proc. Mniej respondentów zalicza do danych osobowych własny wizerunek (45,1 proc.), odciski palców (39,8 proc.), czy też numer rejestracyjny samochodu (16,3 proc.).

Jak dbamy o bezpieczeństwo danych osobowych?

Zgodnie z badaniem zmalała jednocześnie grupa osób, które deklarują, iż wiedzą, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

– Pozornie wszystko wydaje się w porządku, bo na to pytanie twierdząco odpowiedziało aż 88,6 proc. badanych, ale rok temu było to 90,2 proc. Jednocześnie zaledwie 15 proc. ankietowanych miało absolutną pewność, że poradzi sobie z zagrożeniamistwierdził Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl. Przypomniał, że rok temu było takich osób 17,3 proc.

Zgodnie z badaniem 42 proc. respondentów uważa, że największe zagrożenie dla danych osobowych stanowi ich kradzież w wyniku oszustwa lub wyłudzenia za pomocą fałszywych telefonów, e-maili czy SMS-ów. Natomiast 20 proc. obawia się włamania przez hakerów do komputera lub telefonu, a 21 proc. dostrzega niebezpieczeństwo wycieku danych z firm prywatnych, zaś 17 proc. z instytucji państwowych.

– To dobrze, że tak duża grupa dorosłych Polaków ma świadomość, iż przestępcy mogą chcieć wykraść ich dane osobowe, podszywając się pod znane firmy czy instytucje, ale to nie znaczy, że tam tkwi największe niebezpieczeństwo. Tak wysoki odsetek wskazań jest m.in. wynikiem tego, że każdy z nas już wielokrotnie odebrał SMS-a z prośbą o dopłatę do paczki albo telefon od zatroskanego pracownika banku, który chce nas ostrzec przed tym, że ktoś właśnie zaciąga kredyt na nasze dane – dodał ekspert.

Jego zdaniem należy pamiętać, iż dane osobowe są zgromadzone w wielu miejscach, które nie zawsze są dobrze chronione. – Stamtąd są nielegalnie kopiowane. Dlatego bardzo ważne jest, aby monitorować, czy nikt naszego PESEL-u nie używa wbrew naszej woli – poinformował.

Konsekwencje wycieku danych osobowych

W ocenie eksperta zaskakujące jest to, że choć prawie 89 proc. Polaków deklaruje, że wie, jak chronić swoje dane osobowe, to tylko 60 proc. zna konsekwencje ich wycieku i trafienia w ręce cyberprzestępców. Pozostali albo wprost przyznają, że nie wiedzą, albo nie potrafią zająć stanowiska w tej sprawie.

– Tymczasem zrozumienie konsekwencji utraty danych osobowych jest kluczowe dla ich skutecznej ochrony – podkreślił.

Na liście możliwych sposobów nielegalnego wykorzystania utraconych danych osobowych dominuje zaciąganie na nie kredytów, pożyczek, kupno smartfona czy laptopa , tak wskazuje prawie 90 proc. ankietowanych. Blisko 77 proc. obawia się zaś, że przestępcy, podszywając się pod nich, mogą próbować oszukać przyjaciół lub znajomych, a prawie 54 proc., że przestępcy mogą je wykorzystać do szantażu. 65,6 proc. widzi natomiast ryzyko w tym, że na skradzione dane osobowe przestępcy założą firmę, która z kolei będzie zaciągała kolejne zobowiązania, np. kupi towar z hurtowni z odroczonym terminem płatności i nie zapłaci za niego, czy nawet zaciągnie kredyt albo kupi auto w leasingu. Prawie 75 proc. respondentów wskazuje, że przestępcy mogą sprzedać skradzione dane osobowe.

– Bardzo duży odsetek Polaków już rozumie, że dane osobowe są dla przestępców towarem, takim samym, jak na przykład skradzione auto czy telefon, które można potem sprzedać – mówił Drozd.

Bank zablokował karty z powodu wycieku danych

W ostatnich dniach zauważyliśmy eskalacje wycieków danych. Bank ING poinformował o otrzymanym, z piątku na sobotę (26-27 maja) alercie dotyczącym wycieku danych jednego ze sprzedawców. Problem, który prawdopodobnie powoduje konieczność wymiany ok. 11 tys. kart, został nagłośniony, powodując ogólną panikę i zablokowanie infolinii banków. Jak wynika z podanych informacji, problem dotyczy kart VISA.

– Implikacje tego wycieku będą szerokie. Wykradzione dane stawiają przestępców, którzy wejdą w ich posiadanie, u wrót sezamu i muszą oni wykonać ledwie jeden krok, aby do niego wejść. Tym krokiem będą np. działania typu scam czy phising, służące dalszemu wyłudzeniu danych i kradzieży pieniędzy – skomentował Aleksander Kostuch, inżynier Stormshield.

Jednak, zdaniem eksperta, problem w rzeczywistości dotyczy nie tylko indywidualnych osób, których dane skradziono, co naraża je na próby wyrafinowanych oszustw. – Skala incydentu może zachwiać zaufaniem np. do sklepów internetowych, które przecież są dość istotnym elementem polskiej gospodarki. Analizując problem i wynikające z niego konsekwencje musimy o tym pamiętać – dodał.

Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy.

Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, możesz paść ofiarą cyber...

– W przypadku, gdy sprzedawcy, nasi klienci lub partnerzy informują nas o jakichkolwiek chwilowych naruszeniach ich zabezpieczeń, które narażają informacje o rachunkach płatniczych na ryzyko, dbamy o to, by odpowiednie, potencjalnie dotknięte zdarzeniem banki otrzymały stosowną informację. Działania te wynikają z naszej roli w zakresie ochrony oraz zapewniania funkcjonowania ekosystemu płatności i pozwalają bankom na podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony posiadaczy kart – czytamy w przesłanym nam przez Biuro Prasowe VISA oświadczeniu.

– W ramach tego incydentu systemy Visa nie doznały żadnych naruszeń i nadal funkcjonują bez zakłóceń – dodano.

Co zrobić, by nie paść ofiarą cyberprzestępców?

Paweł Jurek, ekspert cybersecurity w DAGMA Bezpieczeństwo IT, przygotował 4 najważniejsze zalecenia, które pozwolą zabezpieczyć się przed skutkami działań internetowych przestępców:

 1. Stosuj różne, skomplikowane hasła
  Zmień hasła na indywidualne, albo przynajmniej przeanalizuj, czy hasło używane w wielu sklepach internetowych, czy rzadko odwiedzanych forach nie jest takie samo, jak hasło do miejsc najważniejszych – Twojego konta e-mail, Twojego banku czy Twoich kont w serwisach społecznościowych.
 2. Używaj menadżerów haseł, zapamiętają za Ciebie
  Zacznij korzystać z menedżerów haseł – a więc rozwiązań, które za Ciebie zaproponują setki różnych haseł do poszczególnych serwisów, będą je pamiętać i podpowiedzą w odpowiednim momencie.
 3. Korzystaj z uwierzytelniania wieloskładnikowego
  Włącz opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego tam, gdzie to możliwe. Rozwiązanie poza wpisaniem hasła do konta, wymaga również potwierdzenia logowania np. poprzez podanie kodu, który otrzymasz SMS-em lub mailem.
 4. Zabezpieczaj najlepiej jak się da
  Kolejny poziom bezpieczeństwa – to zadbanie o to, aby nikt postronny nie miał szansy dostać się do naszych urządzeń – warto stosować odblokowywanie naszego telefonu przez odcisk palca, szyfrować powierzchnię dysku komputera i nie pozwalać osobom postronnym na dostęp do naszego urządzenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straciłeś dane osobowe? Sprawdź, co ci grozi. Tylko 6 na 10 Polaków zna konsekwencje wycieku danych osobowych, a te mogą być bardzo poważne - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska