MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażniczka pamięci

(szym)
Lech Kamiński
Jubileusz 95 urodzin obchodziła wczoraj prof. Elżbieta Zawacka - Honorowy Obywatel Torunia, legendarna "cichociemna", twórczyni Fundacji "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej".

     Były kwiaty, życzenia i gratulacje - od wojewody, prezydenta Torunia i toruńskich radnych, ale też od wielu przyjaciół z czasów konspiracji i ze współtworzonego niegdyś przez "Zo" Światowego Związku Żołnierzy AK, którzy przybyli na uroczystości w Dworze Artusa. Odbierając życzenia i kwiaty właśnie od swych przyjaciół z dawnych lat, profesor Zawacka nie kryła wzruszenia. - Bardzo wszystkim dziękuję za to, że tu są razem ze mną - _mówiła.
     Fundacja "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej" jest dziełem życia prof. Elżbiety Zawackiej. Jubilatka nie kryła, jak bardzo ważne dla niej jest Archiwum. Przekonywała, że powinno być istotne dla wszystkich.
- Bez pamięci człowiek nie jest człowiekiem - mówiła pani profesor. - Musimy pamiętać o tym, co jest ważne.
     Pani profesor przypomniała, że w 2005 roku jej Fundacja obchodzić będzie 15 rocznice powstania. - Panie prezydencie, potrzebujemy miejsca, by nasze archiwa mogły się rozwijać - apelowała wczoraj Jubilatka do siedzącego tuż przy niej prezydenta Zaleskiego. - Piękną siedzibą mogłaby być "generałówka", której dzieje związane są przecież z pomorską konspiracją.
     Profesor Zawacka przyznała tez, że chciałaby jeszcze uhonorować pamięć dwóch młodych torunianek, które za działalność konspiracyjną zostały zamordowane przez hitlerowców. - Monia Dymska i Jadzia Kowalska zasługują na pamięć! - mówiła "Zo". Jubilatka otrzymała wczoraj z rąk wojewody Romualda Kosieniaka odznaczenie regionalne.
     _

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska