www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na podstronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
To nie pierwszy raz, kiedy najdłuższa ulica naszego Starego Miasta zamieni się w jeden wielki targ. Dzisiejszy jarmark będzie jednak wyjątkowy, bo jego organizatorzy chcą wprowadzić na ulicę Długą atmosferę nadchodzących świąt.
Powtórzyć sukces z sierpnia
Jarmark to część akcji "Promo-festival. Bydgoskie Hity Cenowe", którą przygotowują działacze Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. To już zresztą druga tego typu impreza w tym roku. Pierwsza odbyła się jeszcze w sierpniu.
- Letni festiwal miał nieco inny charakter - wyjaśnia Marcin Wasilewski z ByLot-u. - Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu sklepikarzy, restauratorów i hotelarzy, głównie z centrum miasta. Był też ukierunkowany na przyciągnięcie turystów. Pomysł zaczerpnęliśmy z Poznania, gdzie sprawdził się znakomicie. Zresztą u nas też wypalił. Dlatego postanowiliśmy zorganizować drugą edycję, tym razem jednak świąteczną.
Stara ulica ożyje
Jednym z głównych założeń zimowego jarmarku jest chęć ożywienia ulicy Długiej. - Nasze Stare Miasto jest niewielkie, a w dodatku jeszcze niewiele się tam dzieje - przyznaje Wasilewski. - Mam nadzieję, że ulica Długa wreszcie zatętni życiem. Nawet jeśli będzie to tylko jeden dzień.
Chleb prosto z wozu i hejnał
Jarmark został uroczyście otwarty dzisiaj (4 grudnia) w samo południe. U zbiegu ulic Długiej i Jezuickiej trębacz zagrał bydgoski hymn. - Dwie godziny wcześniej kupcy już rozstawiali swoje stoiska - mówi Marcin Wasilewski. - Tych, którzy przyjadą do Bydgoszczy, będzie czterdziestu, do tego trzeba jeszcze doliczyć trzynastu właścicieli sklepów i butików z samej ulicy Długiej.
Każdy, kto zjawi się na Długiej, powinien znaleźć coś dla siebie. Swój przyjazd specjalnie na świąteczny targ potwierdził nawet Litwin, na którego stoisku będzie można spróbować i oczywiście kupić oryginalną kiełbasę prosto znad Niemna.
- Będą również stoiska z wyrobami na choinkę. Rzemieślnicy zaprezentują wiklinowe kosze, a miłośników historii zainteresuje na pewno stragan, przy którym będzie można podpatrzyć, jak pracuje snycerz - dodają organizatorzy.
Trochę historii, więcej światła
Na Długiej nie zabraknie nawet rycerzy z Malborka. Oprócz tego będzie można skosztować wyjątkowego regionalnego chleba z Brzozy Bydgoskiej sprzedawanego wprost z konnego wozu. Swoje stanowisko na Starym Mieście rozstawią również piwowarzy spod Nakła.
Według zapowiedzi organizatorów z ByLot-u bydgoszczanie mogą się spodziewać promocyjnych cen na produkty, które będzie okazja kupić na Długiej.
W godz. 16.30 - 19 przy skrzyżowaniu z ul. Jezuicką odbędzie się również pokaz świetlnych iluminacji.