Stronno szykuje się do jubileuszu. Cystersi kupili wieś 700 lat temu

(ale)
Udostępnij:
Wudzyn, Wudzynek i wiele innych z terenu powiatu bydgoskiego należało do zakonu cystersów

Już jesienią jeden z mieszkańców na zebraniu wiejskim pytał sołtysa o obchody 700-lecia wsi. - Ale na ostro zabraliśmy się za ten jubileusz, kiedy skontaktowała się ze mną pani Jola Sobólska-Zamojdzin, córka patrona szkoły w Karolewie - mówi sołtys Witold Smeja. - I bardzo nam w tym pomogła...

W przygotowanie 700-lecia zaangażowała się cała wieś. Ludzie szukali starych fotografii i przedmiotów z dawnych epok. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich szyły stroje dla chochołów, które stanęły przy skrzyżowaniu dróg Koronowo-Włóki-Wudzyn-Stronno. Pomysł przedni, bo każdy już wie, kiedy wieś zaprasza na swój jubileusz: 27 czerwca 2015 roku.

Łącznie mieszkańcy zebrali około 250 starych fotografii. Po raz pierwszy pokazano je w muzeum, które w roku 1970 w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie założył patron tej szkoły. Przy okazji - dzięki pani Jolancie Sobólskiej-Zamojdzin, córce patrona szkoły, pokazano zbiory muzealne związane z historią Stronna.
Pierwsza wzmianka o tej wsi nosi datę 1315, stąd obchody 700-lecia Stronna. Wtedy to bowiem osadę od Jarosława z Płonkowa koło Inowrocławia kupili cystersi z Byszewa - za 60 grzywien toruńskich.

Stronno mieściło się wtedy w zupełnie innych miejscu - na Dębowej Górze. Po pożarze cystersi przenieśli wieś w dzisiejsze miejsce. Ale osadnictwo w tych stronach istniało już znacznie wcześniej. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne. Przy dzisiejszej ulicy Wiśniowej w Stronnie odkryto grób skrzynkowy, zawierający trzy popielnice, datowane na okres halsztacki i lateński, czyli lata 1100-500 r. p.n.e.

Cystersi zbudowali folwark z dworkiem, domy kryte strzechą, stanął tu też wiatrak. Jeszcze w XVI wieku wieś była w posiadaniu zakonu, a mieszkańcy dostarczali cystersom płody rolne i miód z leśnych barci... Stronno nadal zagubione jest w lasach.

Legenda głosi, że gościł w Stronnie i spędził tu jedną noc w czasie łowów król Kazimierz Wielki...

Stronno to jedna z większych wsi w gminie Dobrcz. Mieszka tu 860 osób. Na otwarcie wystawy w muzeum Zamojdzina przybyło tyle osób, że trudno było o wolne krzesła. O historii wsi opowiadały dzieci, potem nauczyciele, mieszkańcy, emerytowany leśnik, historyk z Ostromecka, snuł też wspomnienia syn nauczyciela, który w szkole w Stronnie uczył na początku lat 50.

To była piękna lekcja historii, do której będziemy jeszcze wracać. Wszak do jubileuszu jeszcze ponad miesiąc...

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie