Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeżcie dzieci! Cyberprzestępcy grasują

Monika Smól
Monika Smól
Organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu dyrektorów i pedagogów szkół oraz przedstawicieli rady rodziców czyli osoby, które na co dzień spędzają najwięcej czasu z dziećmi i młodzieżą
Organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu dyrektorów i pedagogów szkół oraz przedstawicieli rady rodziców czyli osoby, które na co dzień spędzają najwięcej czasu z dziećmi i młodzieżą KPP Chełmno
Przestępczość w sieci - debatę na ten temat współorganizowali chełmińscy policjanci

„CYBER ŚWIAT - zagrożenia i odpowiedzialność oraz wiedza i doświadczenie połączone z debatą" - pod takim hasłem odbyła się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chełmnie debata zorganizowana przez chełmińską komendę policji oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Hasłem przewodnim była szeroko rozumiana przestępczość w świecie wirtualnym.

Organizatorzy zaprosili dyrektorów, pedagogów szkół, przedstawicieli rady rodziców - osoby spędzające najwięcej czasu z dziećmi i młodzieżą. Wypowiadali się przedstawicieli sądu, prokuratury i placówek pomocowych. Problem cyberprzestępczości pojawia się w każdym środowisku, a ofiarami padają dzieci, młodzież i dorośli.

- Z dotychczasowych informacji
napływających z terenu naszego kraju wynika, że problem cyberprzestępczości pojawia się niemalże w każdym środowisku, ofiarami cyberprzestępstw padają zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli - mówi kom. Agnieszka Sobieralska, rzecznik komendy policji w Chełmnie. - Z tego też powodu w jednym miejscu i czasie spotkało się tak wiele osób. Jest to dowód na to, że wspólnie chcemy działać przeciw cyberuzależnieniom i zagrożeniom. Zaproszeni do udziału prelengenci, między innymi przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz psycholog z chełmińskiego centrum pomocy rodzinie, w swoich wystąpieniach poruszyli tematy dotyczące cyberprzemocy oraz przestępstw seksualnych w sieci. Opisali sposoby działania sprawców, zazwyczaj podających się za kogoś innego oraz podali przykłady dokonywanych przez nich przestępstw. Nie zabrakło również informacji o odpowiedzialności karnej np. za groźby karalne, oszustwa, stallking czy dziecięcą pornografię. Pani psycholog omówiła aspekty dotyczące cyberuzależnienia. Poinformowała też uczestników jakie działania może podjąć rodzic, jakie pedagog szkolny aby zapobiegać uzależnieniom lub zminimalizować skutki zatracenia się w wirtualnym świecie.

Ostatnim punktem spotkania była debata, podczas której uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami oraz sugestiami i propozycjami.
- Dyskusja miała na celu wypracowanie form i metod działania w momencie kiedy ktokolwiek z uczestników zetknie się z omówionym problemem - dodaje Agnieszka Sobieralska. - Korzystając z okazji policjanci zaapelowali do rodziców i przedstawicieli szkół o kontynuację problematyki podczas spotkań z młodzieżą ponieważ nadchodzący okres wakacyjny będzie tym momentem, w którym duża grupa dzieci i młodzieży - chociażby z nudów - zasiądzie przed komputer. Być może informacje i przestrogi pomogą uniknąć najpoważniejszych zagrożeń czyhających na młodego człowieka po drugiej stronie monitora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska