Projekt zatytułowany „Z terenu do muzeum” doszedł do skutku dzięki wsparciu od Lokalnej Grupy Działania. Pomysł zakłada stworzenie kolekcji etnograficznej. W tym celu w ostatnich tygodniach do Rypina przyjechali studenci etnologii z UMK w Toruniu, którzy zorganizowali obóz naukowy. Baza była zlokalizowana w Mościskach w gminie Brzuze.
Rozmowy z mieszkańcami
– Na nasze zlecenie przyjechało 15 studentów pierwszego i trzeciego roku, a kierownikiem obozu był dr Rafał Kleśta-Nawrocki – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. – Goście mieli do wykonania ciężką pracę. Przeprowadzali wywiady z mieszkańcami powiatu rypińskiego na temat obyczajów. Niektóre rozmowy trwały po kilka godzin, ale przyniosły ogromną wiedzę.
Naukowcy pytali m.in. o obrzędy charakterystyczne dla danej wsi czy przepisy kulinarne.
– Mieszkańcy przyjęli naszych gości niezwykle ciepło, za co serdecznie dziękuję – dodaje Szalkowski. – Dzięki tej współpracy muzeum zyska prawdziwy obraz kultury i obyczajów powiatu rypińskiego. Ostatnie tego typu badanie pochodzi z lat 60. i 70., jednak było niekompletny. Najpełniejszy obraz mamy z połowy XIX wieku, autorstwa Aleksandra Petrowa. Cieszę się, że teraz możemy uzupełnić tę wiedzę.
Będzie wystawa
W ramach projektu muzeum pozyska kilkaset obiektów związanych z obyczajowością m.in. obrazy, zdjęcia, figurki oraz meble. Wszystkie te nabytki zostaną poddane konserwacji, a następnie będą umieszczone na wystawie w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, w sali edukacji regionalnej.
– Z badań studentów UMK powstanie raport, który będzie podstawą do dalszych prac – kontynuuje dyrektor MZD. – Kolejnym aspektem pomysłu jest książka o strojach naszych przodków, która już zresztą powstała. Jej autorem jest Aleksander Błachowski z Torunia.
Projekt zakończy się jesienią tego roku.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
