Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z zagranicy wciąż mieszkają w akademikach w regionie. Nie zdążyli wrócić do swojego kraju

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Większość studenci wyjechała w marcu, ale osoby, które przyjechały z zagranicy, nadal mieszkają w akademikach
Większość studenci wyjechała w marcu, ale osoby, które przyjechały z zagranicy, nadal mieszkają w akademikach Arkadiusz Wojtasiewicz
Gdy inni wyjechali do domu, oni pozostali na miejscu. W akademikach w regionie nadal przebywa kilkuset zagranicznych studentów, którzy nie zdążyli wrócić do swojego kraju z powodu epidemii koronawirusa.

Z powodu epidemii koronawirusa jeszcze w marcu studenci uczelni w regionie zostali poproszeni o opuszczenie akademików. Budynki te w razie potrzeby mają pełnić rolę miejsc kwarantanny. Okazuje się jednak, że nadal mieszkają w nich osoby, które z różnych powodów nie mogły się wyprowadzić.

Opłaty bez zmian

- To głównie studenci zagraniczni – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W toruńskich akademikach (dwa oddaliśmy na potrzeby kwarantanny) pozostało ponad 500 osób z zagranicy, które nie zdołały wrócić do domów w związku z zamknięciem granic.

Opłaty dla nich zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Studenci, którzy wyjechali, a mieszkali, na przykład kilka dni w kwietniu, nie płacą za cały miesiąc. Obowiązuje ich rozliczenie dobowe. Jeśli natomiast chodzi o studentów Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, to pozostało 196 osób, w tym 130 to studenci zagraniczni.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w związku z epidemią koronawirusa oddał do dyspozycji jeden ze swoich dwóch akademików. - W drugim pozostało około 200 studentów, zarówno zagranicznych, jak i polskich – informuje dr Sławomir Łaniecki, rzecznik uczelni. - Ci, którzy mają przyznane stypendia socjalne, mogą ubiegać się o zapomogi. Opłaty nie uległy zmianie. Studenci biorą udział w zajęciach, które prowadzone są zdalnie.

Żacy z zagranicy mieszkają też nadal w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. To osoby, które uczestniczą w wymianie studenckiej Erasmus+. - W Domu Studenta nr 1 w Fordonie mieszka 116 obcokrajowców, studiujących na naszej uczelni – informuje Anna Ławrynowicz, specjalista ds. studenckich UTP. - Studenci ci mają przyznane stypendium na utrzymanie z programu Erasmus+, ponieważ jednak nie są przyjęci na cały cykl kształcenia, nie mogą ubiegać się o zapomogi. Jeśli natomiast chodzi o naszych studentów, którzy wyprowadzili się z akademików, to są oni w tej chwili zwolnieni z opłat. Opłaty te zostaną ponownie wprowadzone, gdy zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego.

Po zapomogę

W akademiku UTP mieszkają również studenci z innych uczelni bydgoskich: Wyższej Szkoły Gospodarki, Wyższej Szkoły Bankowej czy Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

- Wyjechały nieliczne osoby – mówi Magdalena Marszańska, menadżer ds. współpracy i promocji międzynarodowej WSG. - Byli to studenci ukraińscy, którzy zdążyli wrócić do domów przed zamknięciem granic. Zdecydowana większość pozostała na miejscu. Są to osoby z różnych krajów, najwięcej z Ukrainy, dla także sporo z Rwandy, także z Indii, Sri Lanki, kilka natomiast z Tanzanii, Nigerii, jedna z Meksyku. Część z nich wynajmuje lokum na własną rękę, ale spora grupa korzysta z miejsc w dzierżawionym przez nas akademiku od UTP. To przede wszystkim studenci z Ukrainy, którzy są niepełnoletni i nad którymi sprawujemy opiekę. W akademiku są nasi pracownicy, dzięki czemu czuwamy na wszystkim.

Jak wyjaśnia Magdalena Marszańska, opłaty za akademik nie uległy zmianie. - Obecne przepisy umożliwiają natomiast studentom zagranicznym ubieganie się o jednorazową zapomogę. Mogą oni również ubiegać się o odroczenie płatności za studia, jeśli są w trudnej sytuacji finansowej. Niektórzy studenci są w trakcie legalizacji pobytu, ponieważ skończyły im się, np. wizy. Pomagamy im w przeprowadzeniu formalności. Na naszej uczelni zajęcia cały czas trwają, prowadzone są zdalnie, a rok akademicki kończy się 30 września br. Monitorowaliśmy obecność studentów na tych zajęciach i aż 75 proc. odpowiedziało, że jest bardzo zadowolona z prowadzonego przez nas obecnie nauczania online.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC. 8

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska