https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studnia głębinowa - czy potrzebne jest zezwolenie? Ile to kosztuje?

Lucyna Talaśka-Klich
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay
Czy studnię głębinową można wykopać bez zezwolenia i w jakim zakresie z niej korzystać? Istniejącą już studnię można zalegalizować?

Na pytania Czytelnika w sprawie studni głębinowych odpowiada Anita Hermit, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

Co grozi właścicielowi nieruchomości (np. rolnikowi) za wykopanie studni głębinowej bez zezwolenia i korzystanie z wody?

Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie. Przedmiotowe korzystanie służy wyłącznie zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz rolnego, o ile pobór wód podziemnych nie przekracza ilości stanowiącej wielkość średnioroczną 5 m3 na dobę.

Niemniej jednak należy pamiętać iż zwykłe korzystanie nie uprawnia do wykonania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lecz i w tym zakresie ustawa dopuszcza wyłączenia z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - na wykonanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m. Jeżeli studnia jest głębsza niż 30 m należy uzyskać stosowne pozwolenie wodnoprawne.

Studnia głębinowa - czy potrzebne jest zezwolenie? Ile to kosztuje?

Czy istnieje możliwość zalegalizowania studni głębinowej wybudowanej wcześniej bez zezwolenia - niezgodnie z prawem?

W świetle przepisów obowiązującej ustawy Prawo wodne należy wskazać, iż w przypadku wykonania studni głębinowej bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego właściciel urządzenia wodnego może wystąpić do właściwego organu Wód Polskich z wnioskiem o jego legalizację, który to organ może wydać decyzję o legalizacji urządzenia wodnego, o ile jego lokalizacja nie narusza ustaleń m.in. planów gospodarowania wodami, planów przeciwdziałania skutkom suszy czy też ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy albo o ustaleniu lokalizacji celu publicznego.

Jednostkowa stawka opłaty za wydanie decyzji o legalizacji urządzenia wodnego wynosi 4 426,80 zł. Jeżeli jednak właściciel urządzenia wodnego - w tym przypadku studni - nie wystąpił z wnioskiem o legalizację urządzenia lub nie uzyskał decyzji o legalizacji urządzenia wodnego, właściwy organ Wód Polskich nakłada na właściciela tego urządzenia, w drodze decyzji, obowiązek likwidacji urządzenia, ustalając warunki i termin wykonania tego obowiązku.(...) Praktycznie każde korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej (...) wiążę się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Więcej w czerwcowej Strefie AGRO

Agro Pomorska odcinek 64

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska