Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stworzyli fotokomiks o polskiej rodzinie, która pomagała Żydom

(PA)
Ks. Kamil Pańkowiec (od lewej), gimnazjalista Jan Nasieniewski, nauczyciel historii Tomasz Piwowarski i gimnazjalistka Marta Guz zapraszają na premierowy pokaz fotokomiksu o losach polskiej i żydowskiej rodziny w poniedziałek (20 marca) o g. 18 w szkole w Grucie.
Ks. Kamil Pańkowiec (od lewej), gimnazjalista Jan Nasieniewski, nauczyciel historii Tomasz Piwowarski i gimnazjalistka Marta Guz zapraszają na premierowy pokaz fotokomiksu o losach polskiej i żydowskiej rodziny w poniedziałek (20 marca) o g. 18 w szkole w Grucie. Aleksandra Pasis
Projekt zrealizowała grupa gimnazjalistów z Gruty wraz z nauczycielem historii i lokalnym księdzem. - To opowieść o losach Adolfa i Otylii Dmetreckich oraz ich dzieciach, którzy w czasie wojny ukrywali w swoim domu żydowską rodzinę - twórcy fotokomiksu „Mój ojciec był dobrym człowiekiem” zachęcają do udziału w jego poniedziałkowej prezentacji.

Młodzież pojechała do Łodzi i tam spotkała się z córką Dmetreckich, 95-letnią dziś Janiną. - Postawiliśmy kamerę i nagraliśmy całą rozmowę - wyjaśnia gimnazjalistka Marta Guz, która w fotokomiksie występuje w roli pani Janiny.

Następnie przelano wspomnienia na papier. Uczniowie też wybrali się w plener, by opowieść uatrakcyjnić zdjęciami. - Byliśmy w różnych miejscach, które pasowały do opisów pani Janiny - wyjaśnia gimnazjalista.

Jan Nasieniewski, który odgrywa rolę Adolfa Dmetreckiego: - Wykorzystaliśmy na przykład gospodarstwo rolne, plebanię, plener przy pałacu w Rulewie.

Więcej chętnych niż ról

Dlaczego zebrany materiał postawiono wydać jako fotokomiks? - To forma, która obecnie jest najpopularniejsza wśród młodzieży - wyjaśnia ks. Kamil Pańkowiec, inicjator projektu.

Natomiast Tomasz Piwowarski, nauczyciel historii w Gimnazjum w Grucie podkreśla:- Do udziału w tym projekcie zgłosiło się więcej chętnych niż było ról do obsadzenia. Cieszy, że młodzież garnie się do takich projektów

Chcą odnowić mogiłę zamordowanych patriotów w Grucie

Jak postawę polskiej rodziny oceniają uczniowie? - Ci ludzie wykazali się niesamowitą odwagą - zauważa Marta Guz. - Działali wbrew władzy. Ukrywali żydowską rodzinę w stodołach, bunkrach, fałszowali dokumenty. Ogromnie ryzykowali.

Jan Nasieniewski: - Dzięki pracy przy tym projekcie miałem okazję naprawdę poznać historię, a nie tylko przeczytać o niej w książce.

Nie musisz jechać do Izraela, przyjedź do Gruty

Prezentację opowieści graficznej zaplanowano na poniedziałek, 20 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Grucie. Początek o g. 18. Wstęp wolny.

Gościem spotkania będzie dyrektor muzeum w Sztutowie, który opowie o codziennym życiu więźniów istniejącego tam w czasie wojny hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. Przyjadą także przedstawiciele Gdańskiej Gminy Żydowskiej, którzy przedstawią swoją kulturę i tradycje.

Młodzież z Gruty nakręciła film o Żołnierzach Wyklętych. Pokaz w poniedziałek

Fotokomiks powstał w ramach ósmej edycji projektu „Kamienie Pamięci - Życie za Życie” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska