Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces inowrocławskich archeologów. Znaleziono macewę Michała Levy

Janusz Brodziński
Muzealni archeolodzy: Marcin Woźniak (z lewej) i Marek Stawicki, którzy zidentyfikowali nagrobek Michała Levy' ego
Muzealni archeolodzy: Marcin Woźniak (z lewej) i Marek Stawicki, którzy zidentyfikowali nagrobek Michała Levy' ego Janusz Brodziński
Wśród pozostałości macew ze zniszczonego przez hitlerowców inowrocławskiego cmentarza żydowskiego, zdjętych z otoczenia III LO przy ul. Narutowicza, muzealnikom udało się odnaleźć fragmenty nagrobka szczególnie zasłużonego dla Kujaw Michała Levy' ego.
14 kostek zidentyfikowanych fragmentów nagrobka Michała Levy' ego
14 kostek zidentyfikowanych fragmentów nagrobka Michała Levy' ego Janusz Brodziński

14 kostek zidentyfikowanych fragmentów nagrobka Michała Levy' ego
(fot. Janusz Brodziński)

Archeolodzy Marcin Woźniak i Marek Stawicki, starając się zidentyfikować znaleziska, przejrzeli 1684 dużych macew i kilka tysięcy drobnych kostek kamiennych, na jakie niemieccy okupanci, zacierając ślady po żydowskich mieszkańcach Inowrocławia, pocięli większe nagrobki.

Przeczytaj również: Inowrocław. Przez 72 lata spacerowaliśmy po chodniku zbudowanym z fragmentów żydowskich nagrobków

Nie ukrywają, że liczyli na odszukanie niektórych znanych z miejskiej historii nazwisk. Cichą nadzieję wiązali z tak wybitną postacią, jaką był Michał Levy. I stało się! W miniony wtorek w rękę Marka Stawickiego trafiła kostka ze słowem: "jest".

- Porównaliśmy liternictwo z zachowanym zdjęciem sporządzonej po polsku obszernej inskrypcji nagrobka Michała Levy' ego: wszystko się zgadzało! Trafiliśmy na właściwy trop - mówi Marcin Woźniak. Tego dnia przy rozbiórce małego bruku znaleźliśmy jeszcze cztery "polskie" kostki, a w środę - dziesięć dalszych. Są to fragmenty słów (także imienia i nazwiska) oraz jedna data. Wszystkie odpowiadają oryginałowi i potwierdzają, że zmarły związany był z kulturą polską. W przeciwieństwie do większości zbadanych macew, wykonanych z piaskowca lub szwedzkiego granitu, ten nagrobek zrobiony był z rzadkiego białego kamienia pochodzącego z krystalicznej skały.

Przeczytaj również: Inowrocław. Żydowskie macewy ciągle tkwią w chodnikach i ulicach

Michał Levy (1807-1879) urodził się w Inowrocławiu. Miał staranne wykształcenie, był radnym miejskim i należał do najzamożniejszych obywateli, a na kartach historii zapisał się jako pionier industrializacji Kujaw zachodnich i Pałuk. Przyczynił się do odkrycia złoża solnego pod miastem i prowadził w nim udane wiercenia eksploatacyjne. Jego spółka w 1860 r. rozpoczęła eksploatację kamieniołomów w Wapiennie i miała fabrykę wapna. W 1872 r. przyczynił się do budowy linii kolejowej przez Inowrocław. Swą bogatą kolekcję numizmatyczną przekazał na rzecz PAU w Krakowie. Miasto uczciło go w 1899 r. tablicą pamiątkową przy ul. Dworcowej i nazwało jedną z ulic jego imieniem.

Naszym archeologom udało się też zidentyfikować górną część macewy, z bogatym ornamentem, oraz nazwiskiem (po hebrajsku) jego dziadka - rabina i protoplasty kujawskiego rodu Levy' ch - Mojżesza Arona.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska