"Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby" - czytamy na stronie Muzuem Historii Polskich Żydów Polin.
W programie inowrocławskiej akcji przewidziano spacer pamięci śladami Żydów, który rozpocznie się o godzinie 10.45 przed Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Uczestnicy będą rozdawać mieszkańcom żółte żonkile - symbol pamięci o powstaniu w gettcie warszawskim.
- Ubiegłoroczny spacer, prowadzony przez Marcina Woźniaka, przy wsparciu młodzieży z III LO imienia Królowej Jadwigi został uznany za przykład dobrej praktyki i uwzględniony z prezentacji dobrych praktyk Muzeum Polin. W tym roku "Królówka" po raz drugi została partnerem tego wydarzenia, ale do udziału w spacerze zapraszamy każdą chętną osobę - podkreśla Iwona Przybyła, jedna z organizatorek przedsięwzięcia, wieloletnia wolontariuszka Muzeum Polin.
Żonkile na ulicach Inowrocławia [zdjęcia]
Po spacerze o godz. 16.30 w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się spotkanie z Marcinem Woźniakiem. Pracownik Muzeum opowie o macewie Michała Levy’ ego.
- Czas po świętach wielkanocnych to również dobry moment, by dowiedzieć się więcej o żydowskim święcie Pesach. Opowie o tym Magdalena Buda z "Nowej Pary Butów". Łukasz Oliwkowski, animator kultury i nauczyciel języka polskiego wplecie wątek Stanisława Lema, opowiadając o literackich konstrukcjach traumy po Zagładzie - zachęca Iwona Przybyła. Ona na koniec zaprezentuje fragmenty książki "Chciałam wzlecieć jak motyl", przedstawiającej historię Chany Gofrit, opublikowanej przez Yad Vashem.
Akcję organizuje Muzeum im. Jana Kasprowicza w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Nowa Para Butów", PTTK Inowrocław, Towarzystwem Miłośników Miasta Inowrocławia oraz III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi.
Więcej informacji z Inowrocławia i okolic na: www.pomorska.pl/inowroclaw