Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Inowrocławia spacerowali po traktach zbudowanych z fragmentów żydowskich nagrobków. Z części macew znalezionych na terenach należących do miasta wybudowano lapidarium.
Pamiętają o Żydach. Odsłonięcie lapidarium w Inowrocławiu [zdjęcia]
Urzędnicy starostwa przed laty przekonywali, że do budowy lapidarium się nie dołożą, bo nie należy to do zadań własnych powiatu. Gmina Żydowska powtarzała, że nie ma na to pieniędzy. Miasto wybudowało lapidarium, ale tylko z części macew odnalezionych w trakcie prac przy chodnikach miejskich. Owinięte folią "powiatowe" macewy przechowywane są przy ulicy Mątewskiej.
Żydzi dziękują za lapidarium w Inowrocławiu. Obawiają się jednak o macewy zgromadzone w Mątwach
Teraz upomniał się o nie radny powiatowy Edmund Mikołajczak.
- Od ładnych paru lat niezałatwiony i dość wstydliwy dla władz powiatu problem stanowią resztki macew z dawnego kirkutu żydowskiego w Inowrocławiu, wykorzystywane przez niemieckich okupantów do utwardzania chodników i placów, a dzisiaj zalegające opodal gmachu przy ulicy Mątewskiej. Miasto załatwiło swoją część problemu urządzając lapidarium na cmentarzu komunalnym. Może by pójść tym śladem i za ewentualną zgodą władz miejskich przenieść w to miejsce również macewy "powiatowe"? Mamy tutaj przecież do czynienia z jedną wspólną sprawą wynikającą wprost z inowrocławskiego dziedzictwa historycznego - podkreśla w swojej interpelacji radny Edmund Mikołajczak.
- Sprawę przekazano do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu celem dokonania ekspertyzy archeologicznej. O sposobie realizacji tematu poinformuję pana osobnym pismem - czytamy w odpowiedzi starosty Wiesławy Pawłowskiej.
Inowrocław. Przez 72 lata spacerowaliśmy po chodniku zbudowanym z fragmentów żydowskich nagrobków
Do sprawy wrócimy.
100 kilometrów na stulecie Niepodległości w Kruszwicy. Na er...
W centrum Inowrocławia wycięto ponad 70 drzew. Dlaczego? [zdjęcia]
100 kilometrów na stulecie Niepodległości w Kruszwicy. Na ergometrach: