Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlica socjoterapeutyczna w Golubiu-Dobrzyniu zostanie przeniesiona ze stadionu do budynku gimnazjum

Karolina Rokitnicka
Świetlica socjoterapeutyczna prowadzi szeroką działalność, jednak obecnie ma zbyt małą przestrzeń
Świetlica socjoterapeutyczna prowadzi szeroką działalność, jednak obecnie ma zbyt małą przestrzeń Karolina Rokitnicka
Urząd Miasta rozpoczął działania związane z przygotowaniem nowych pomieszczeń dla Świetlicy Socjoterapeuty-cznej. Placówka ma zostać przeniesiona ze stadionu do budynku gimnazjum.

Zaplanowano, że świetlica będzie mieścić się w lewym skrzydle gimnazjum, na piętrze, nad salą konferencyjną. Ma mieć oddzielne wejście, od strony boiska, więc nie będzie kolidować z pracą przedszkola, które mieści się w budynku.

Powstaje koncepcja
- Rozpoczęliśmy przygotowanie dokumentacji projektowej adaptacji pomieszczeń w budynku gimnazjum, z konsultacją pod kątem oceny instalacji, zabezpieczeń przeciwpożarowych, funkcjonalności wejścia oraz rozwiązań, dzięki którym będzie ono dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Mariola Milarska, sekretarz Urzędu Miasta oraz pełnomocnik burmistrza do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Kolejnym etapem ma być znalezienie wykonawcy, który zaadaptuje pomieszczenia. Za wcześnie, by mówić o kosztach, ponieważ będzie je można oszacować dopiero na podstawie gotowego projektu z konkretnymi rozwiązaniami.

- Ściany i okna są w dobrym stanie. Malowanie, wymiana drzwi, remont podłóg oraz wejście – to niezbędne prace – dodaje Mariola Milarska.

Przeniesienie świetlicy ma skutkować poprawą warunków pracy placówki, ale także oszczędnościami i wykorzystaniem budynku, który służył gimnazjum.

Sporo korzyści
- Świetlica obecnie ma zbyt małą przestrzeń. Jednym z elementów funkcjonowania placówki jest dożywianie. Warunki nie są odpowiednie. W jednym pomieszczeniu stoją lodówki, są zabawki, dzieci odrabiają lekcję i się bawią. Pomieszczenia wymagają remontu. Jednak takie prace poprawiłyby jedynie estetykę, a nie funkcjonalność. Za te pomieszczenia w OSiR płacimy około 1200-1500 zł miesięcznie. W budynku gimnazjum świetlica zyska większą przestrzeń. Będzie oddzielne pomieszczenie na kuchnię, pracownię komputerową i do odrabiania lekcji oraz salę rekreacyjną – mówi pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Z koncesji
Urządzenie nowej siedziby dla świetlicy ma zostać sfinansowane przez Miejską Komisję do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która dysponuje pieniędzmi z tytułu udzielania koncesji na sprzedaż alkoholu. Rocznie jest to kwota ponad 350 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na tzw. profilaktykę alkoholową, pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim. Komisja finansuje m.in. punkt psychologiczny pierwszego kontaktu w OSiR, działającą przy Szpitalu Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu poradnię leczenia uzależnień, działalność profilaktyczną w szkołach, wsparcie grupy AA Sahara, utrzymanie niebieskiej linii, punktu pomocy prawnej oraz świetlicy socjoterapeutycznej.

- Ostatnie lata kończyliśmy nadwyżką, więc podejmowaliśmy nowe inicjatywy. Dzięki temu dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej mogły skorzystać z wyjazdów na basen i lekcji pływania – dodaje Mariola Milarska.

Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem - zobacz raport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska