Zaplanowano, że świetlica będzie mieścić się w lewym skrzydle gimnazjum, na piętrze, nad salą konferencyjną. Ma mieć oddzielne wejście, od strony boiska, więc nie będzie kolidować z pracą przedszkola, które mieści się w budynku.
Powstaje koncepcja
- Rozpoczęliśmy przygotowanie dokumentacji projektowej adaptacji pomieszczeń w budynku gimnazjum, z konsultacją pod kątem oceny instalacji, zabezpieczeń przeciwpożarowych, funkcjonalności wejścia oraz rozwiązań, dzięki którym będzie ono dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Mariola Milarska, sekretarz Urzędu Miasta oraz pełnomocnik burmistrza do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Kolejnym etapem ma być znalezienie wykonawcy, który zaadaptuje pomieszczenia. Za wcześnie, by mówić o kosztach, ponieważ będzie je można oszacować dopiero na podstawie gotowego projektu z konkretnymi rozwiązaniami.
- Ściany i okna są w dobrym stanie. Malowanie, wymiana drzwi, remont podłóg oraz wejście – to niezbędne prace – dodaje Mariola Milarska.
Przeniesienie świetlicy ma skutkować poprawą warunków pracy placówki, ale także oszczędnościami i wykorzystaniem budynku, który służył gimnazjum.
Sporo korzyści
- Świetlica obecnie ma zbyt małą przestrzeń. Jednym z elementów funkcjonowania placówki jest dożywianie. Warunki nie są odpowiednie. W jednym pomieszczeniu stoją lodówki, są zabawki, dzieci odrabiają lekcję i się bawią. Pomieszczenia wymagają remontu. Jednak takie prace poprawiłyby jedynie estetykę, a nie funkcjonalność. Za te pomieszczenia w OSiR płacimy około 1200-1500 zł miesięcznie. W budynku gimnazjum świetlica zyska większą przestrzeń. Będzie oddzielne pomieszczenie na kuchnię, pracownię komputerową i do odrabiania lekcji oraz salę rekreacyjną – mówi pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Z koncesji
Urządzenie nowej siedziby dla świetlicy ma zostać sfinansowane przez Miejską Komisję do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która dysponuje pieniędzmi z tytułu udzielania koncesji na sprzedaż alkoholu. Rocznie jest to kwota ponad 350 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na tzw. profilaktykę alkoholową, pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim. Komisja finansuje m.in. punkt psychologiczny pierwszego kontaktu w OSiR, działającą przy Szpitalu Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu poradnię leczenia uzależnień, działalność profilaktyczną w szkołach, wsparcie grupy AA Sahara, utrzymanie niebieskiej linii, punktu pomocy prawnej oraz świetlicy socjoterapeutycznej.
- Ostatnie lata kończyliśmy nadwyżką, więc podejmowaliśmy nowe inicjatywy. Dzięki temu dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej mogły skorzystać z wyjazdów na basen i lekcji pływania – dodaje Mariola Milarska.
Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem - zobacz raport.
