Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim

Za panowania króla Heroda w Judei, do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, nazywani obecnie królami, którzy złożyli hołd wraz z darami Jezusowi - wspomina Ewangelia wg św. Mateusza. Nie precyzuje jednak, ilu ich było, jak się nazywali, jakiej byli narodowości. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.
Opisanie kredą
W święto Trzech Króli podczas odbywających się w kościołach nabożeństw, zarówno dawniej jak i obecnie święci się kredę i mirrę. Zwyczajem ludności w miastach i wsiach kujawskich było i jest opisanie poświęconą kredą swego domostwa i zabudowań gospodarczych, robiąc po trzy krzyżyki wraz z literami KMB na drzwiach domu i stajen. Powszechnie wierzono, że wtedy „złe duchy i czarownice nie będą miały przystępu”. Lub opisywano CMB (KMB), nawiązujące do inicjałów królów, a po łacinie, są skrótem od „Christus manionem benedicat”, co znaczy „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Czasami wnętrze domu okadzano otrzymanym w kościele kadzidłem.
Herody
Poczynając od Trzech Króli na Kujawach, kolędując od wsi do wsi, od chałupy do chałupy przedstawiano niemal teatralne widowisko pod nazwą „Herody”, o władcy bezwzględnym i okrutnym. Dziś już zapomniane, niegdyś pochody „Herodów” były oczekiwane zawsze z wielkim zainteresowaniem.
- Najnowszy singiel Starej Szkoły z Inowrocławia zatytułowany jest "Aligator"
- Tak żegnano ks. Zenona Rutkowskiego, wieloletniego kapelana strażaków
- Złóżcie wnioski, jeśli kupujecie węgiel od miasta po preferencyjnych cenach
- Master Chef Junior Jagoda Łaganowska prowadziła warsztaty dla uczniów w Orłowie
- Dwie zamiast jednej spalarni w Inowrocławiu. Czy to możliwe?
- Zimą z Inowrocławia do Zakopanego i Szklarskiej Poręby pociągiem bez przesiadki
Kolędowanie
Na ziemi kujawskiej od święta Trzech Króli, oprócz kolędników przedstawiających „Herody”, pojawiali się także chłopcy przebrani za królów ze Wschodu. Czernili twarze, przywdziewali białe szaty i nakładali na głowy papierowe korony. Jeden z nich nosił gwiazdę z papieru oświetloną świeczką. Prowadziła ona kolędników niczym gwiazda betlejemska trzech króli. Śpiewali pod oknami chałup kolędy, a w zamian otrzymywali słodycze lub drobne monety. „Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi, trzej królowie od wschodu do Betlejem tu z darami, ofiarami każdy swego narodu, gdzie złożony z Panny Chrystus narodzony, jadą z licznymi dary”.
Od kilku lat w wielu miejscowościach Polski 6 stycznia przechodzą orszaki Trzech Króli. Przy śpiewie kolęd podążają oni do Stajenki, by pokłonić się Jezusowi. Podobnie będzie jutro w wielu miastach naszego regionu, m.in. Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu.