W niedzielę 12 czerwca za udynkiem urzędu gminy ze stoiskami pojawi się ok. 200 wystawców z regionów województwa i dalszych stron Polski. Jarmark zacznie się już o godzinie 11:00. Pojawią się twórcy z Kujaw, Borów Tucholskich, Wielkopolski, Pomorza, Małopolski, Podkarpacia, Krajny, Pałuk, Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej.
Na scenie zobaczymy i usłyszymy zespoły pieśni i tańca. Nie znasz tańców ludowych? Nic nie szkodzi. W Ciechocinie będzie można nauczyć się podstawowych kroków i figur polskich tańców ludowych.
Nie można pominąć Wioski Ginących Zawodów. "Zwiedzający za sprawą interaktywnych warsztatów będą mogli przenieść się w czasie i poznać pracę zawodów, które kiedyś tworzyły nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Prowadzący warsztaty zaprezentują jak powstawał powróz, wiklinowe kosze lub świece. Będzie można odwiedzić warsztat tkacki, kowala, garncarza i rzeźbiarza. Dzieci własnoręcznie ubiją masło, upieką podpłomyk, wytworzą mydło lub nauczą się strzelać z łuku", zapowiada Urząd Gminy w Ciechocinie.
Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!
Praca na wsi w przedwojennej Polsce była ciężka i będzie można się o tym przekonać w czasie prezentacji tych zajęć przy użyciu narzędzi z epoki. W programie jest inscenizacja dawnych sianokosów, młócenia zboża za pomocą cepów czy mielenia ziarna żarnem. Na terenie imprezy znajdzie się też ekspozycja starych traktorów i maszyn rolniczych (np. młockarnia).
"Uczestnicy poznają cały tradycyjny proces powstawania i wypiekania chleba. Wyjątkowej przedwojennej atmosfery dodadzą również pokazy walk ułańskich", zapowiada urząd. Uczestnicy święta będą mieli okazję do poznania wystroju chaty dobrzyńskiej i chełmińskiej oraz tradycyjnych kulinariów. Dzieci nauczą sie wić wianki. Niedzielne świętowanie zakończy koncert zespołu Brathanki, jego początek jest planowany na 20:30.