Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 25 lat demokracji. Co się dzieje w Toruniu?

nadesłane
Gościem specjalnym dzisiejszego "Koncertu wolności" będzie ukraiński zespół Haydamaky, niezwykle popularny za naszą wschodnią granicą, ale też dobrze znany w Polsce
Gościem specjalnym dzisiejszego "Koncertu wolności" będzie ukraiński zespół Haydamaky, niezwykle popularny za naszą wschodnią granicą, ale też dobrze znany w Polsce nadesłane
Koncerty, wystawy, pokazy filmowe - rocznicę czerwcowych wyborów Toruń obchodzi z pompą

Lista imprez, które uświetnią toruńskie obchody pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, jest naprawdę długa. Czego nie można przegapić?

Czytaj także: Nasze 25 lat w wolnej Polsce - zobacz, jak zmieniło się życie mieszkańców regionu [zdjęcia]

Trochę wspomnień

O godz. 18 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zostanie otwarta wystawa dokumentująca 25-lecie przemian demokratycznych w Polsce. Na ekspozycji z pewnością nie zabraknie wielu smakowitych fotografii z naszego podwórka. Znajdziemy wśród nich na przykład zdjęcie banerów wyborczych wywieszonych w maju 1989 r. na rusztowaniu remontowanego wówczas Dworu Artusa. Po więcej warto wybrać się na wystawę. Mamy czas do końca sierpnia.

Najważniejszym wydarzeniem toruńskich obchodów będzie "Koncert wolności", który dziś o godz. 19 zabrzmi na Rynku Staromiejskim. Pewnie niejednemu z dzisiejszych 40-latków przy tej okazji łza się w oku zakręci - na scenie pojawią się bowiem niekwestionowane gwiazdy polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90.: Sztywny Pal Azji oraz Armia.

Gościem specjalnym koncertu będzie ukraiński zespół Haydamaky, niezwykle popularny u naszych wschodnich sąsiadów, ale też dobrze znany w Polsce, głównie dzięki współpracy z Voo Voo, Krzysztofem "Grabażem" Grabowskim i Kamilem Bednarkiem. Artyści grają dźwięki z pogranicza reggae, rocka i tradycyjnej muzyki ukraińskie. Ich obecność podczas "Koncertu wolności" jest nieprzypadkowa - zespół aktywnie wspierał kijowski Euromajdan, który walczy o demokrację na Ukrainie.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Kto nie dotrze na Rynek Staromiejski, będzie mógł śledzić transmisję koncertu na antenie TVP Bydgoszcz.

Do refleksji nie na d przeszłością, ale teraźniejszością będą z kolei skłaniać nas twórcy Galerii Rusz. Joanna Górska i Rafał Góralski dziś o godz. 17.30 na pl. Rapackiego podczas akcji artystycznej "W jak wolność" zapytają nas o to, czym jest dla nas wolność. Swoje odpowiedzi, które powinny zawszeć się w jednym słowie, będziemy mogli zapisać na wielkich literach tworzących wyraz "wolność". - Wolność najłatwiej zdefiniować, kiedy jej nie ma - w czasach komunizmu każdy instynktownie wiedział, co ona znaczy - zauważają artyści z Galerii Rusz. - Odzyskaliśmy wolność ćwierć wieku temu i teraz mamy problem ze zdefiniowaniem tego słowa i dostrzeżeniem, jak idea wolności przekłada się na nasze życie tu i teraz.

Kolejną rocznicową atrakcją będą pokazy animacji "Ludzie wolności". Będzie ona wyświetlana na fasadzie urzędu marszałkowskiego dziś, jutro i w piątek między godz. 21.30 a północą.

Do trzech razy kino

Temat 25-lecia wolnej Polski w ciągu najbliższych dni na dobre zagości również na dużym ekranie. W kinie Dworu Artusa dziś o godz. 18 rozpocznie się przegląd zatytułowany "Kino Wolność". Zostanie w nim pokazanych sześć filmów, które łączy wnikliwe patrzenie na rzeczywistość - zarówno tę sprzed przełomu, jak i tę po transformacji ustrojowej. Każdy z obrazów będzie opatrzony krótkim komentarzem filmoznawczym. Całość potrwa ok. 180 minut. Zobaczymy następujące tytuły: "Z punktu widzenia nocnego portiera" (reż. Krzysztof Kieślowski); "Szczurołap" (reż. Andrzej Czarnecki), "Fan" (reż. Wojciech Maciejewski), "Dokąd" (reż. Paweł Kędzierski), "Usłyszcie mój krzyk" (reż. Maciej Drygas) oraz "Moje zapiski z podziemia" (reż. Jacek Petrycki). Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które na godzinę przed przeglądem można będzie odbierać w kasie Dworu Artusa.

Z okazji rocznicy w kino zamieni się Impresaryjny Teatr Muzyczny. Jutro (5.06) o godz. 10 w Pałacu Dąmbskich zobaczymy filmy: "Wybory '89", "Nie śpij, bo cię przegłosują" ,"Film o wolnej Polsce" i "Polskie drogi do niepodległości". Dzień później (6.06), również o godz. 10, taki sam zestaw pokaże Kino Centrum w CSW. Wstęp na projekcję jest wolny.


Wybory parlamentarne w Polsce 4.06.1989 roku - pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska