Budowla powstała w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy lubranieckiej gminy żydowskiej, za zgodą biskupa kujawskiego Walentego Aleksandra Czapskiego. Wsparcia finansowego budowniczym udzielił miejscowy dziedzic Zygmunt Dąmbski, który w tym samym czasie odmówił płacenia klasztorowi dziesięciny, co skończyło się procesem sądowym.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie urządzili w niej magazyn, który znajdował się w budynku do początku lat 80 XX wieku. W 1984 roku zakończono gruntowny remont, dostosowując budynek do potrzeb Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Kiedy w 2009 roku skończyła się korzystna dla miasta umowa na bezczynszowe użyczenie synagogi, lubraniecki samorząd odkupił budynek od Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Synagoga w Lubrańcu jest jedną z najlepiej zachowanych synagog w województwie kujawsko-pomorskim. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego każda ingerencja w jego architekturę musi odbywać się pod nadzorem konserwatora.
Na finiszu
Obecnie trwa ostatni etap remont budynku. Prace prowadzi wyłoniona w drodze przetargu firma "Marinbud" Mariusza Robakowskiego z Palczewa w gm. Piotrków Kujawski. Zakres robót obejmuje m.in. odnowienie elewacji oraz wymianę pokrycia dachowego. Sfinansowanie remontu możliwe jest dzięki wsparciu funduszy unijnych w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, pozyskanych przez Lubraniec.