Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców 2021
Szacowanie strat w rolnictwie w 2021 roku z powodu suszy, deszczu nawalnego i innych klęsk
- Do dnia dzisiejszego (3.08.2021 - przyp. red.) w aplikacji dane z e-Wniosku Plus z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pobrało 265 producentów rolnych. Podpisany Profilem Zaufanym wniosek o oszacowanie strat złożyło w aplikacji 87 producentów rolnych - informuje Małgorzata Książyk, dyrektor Departamentu Informacji i Komunikacji w resorcie rolnictwa.
- Za pomocą aplikacji producenci rolni samodzielnie dokonują szacowania strat spowodowanych w uprawach rolnych przez suszę. Natomiast straty w uprawach spowodowane innymi zjawiskami atmosferycznymi
- grad,
- deszcz nawalny,
- ujemne skutki przezimowania,
- przymrozki wiosenne,
- powódź,
- huragan,
- piorun,
- obsunięcie się ziemi,
- lawinę
są szacowane przez komisje powołane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód - wyjaśnia Małgorzata Książyk.
Gminy z Kujawsko-Pomorskiego chcą komisji do szacowania strat z powodu deszczu nawalnego
Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól potwierdza, że do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wpływają wnioski o powołanie komisji szacujących straty, które są na bieżąco weryfikowane.
- Na dzień 4.08. Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał 14 komisji w gminach, które zostały dotknięte przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne z tytułu gradu (4), przymrozków wiosennych (1) i deszczu nawalnego (9). Komisje dokonują szacowania strat zgodnie z Wytycznymi dla komisji powołanych przez Wojewodę dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę w środku trwałym - wyjaśnia Adrian Mól.
To też może Cię zainteresować
Gmina Ciechocin w powiecie golubsko-dobrzyńskim zachęcała rolników, by do 30 lipca składali w urzędzie wnioski o dokonanie szacowania szkód w uprawach, w której szkoda objęła co najmniej 30% powierzchni danej uprawy.
Wójt ogłosił taką możliwość w związku ze zgłoszeniami rolników o stratach, jakie powstały w gospodarstwach rolnych w wyniku występujących w I połowie lipca 2021 r. deszczy nawalnych.
Jednocześnie nadmienia się, że obecnie nie ma informacji w sprawie ustanowienia programu pomocy dla podmiotów, które poniosły szkody w gospodarstwach rolnych lub rybackich spowodowane wystąpieniem w 2021 roku suszy, huraganu, grady, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
Szacowania szkód można dokonać tylko w przypadku tych upraw, które znajdują się jeszcze na polu!, zaznaczał w ogłoszeniu Urząd Gminy Ciechocin.
Gmina Aleksandrów Kujawski nie będzie miała komisji ds. szacowania strat - deszcze nawalne. Jak podaje gmina, jej powołania odmówił Wojewoda.
Informujemy, że w odpowiedzi na wniosek Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski o powołanie komisji ds. szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych ze względu na występujące w miesiącu lipcu niekorzystne zjawisko atmosferyczne na terenie gminy Aleksandrów Kujawski, jakimi były deszcze nawalne, Wojewoda Kujawsko – Pomorski odmówił powołania wnioskowanej komisji, z uwagi na brak osiągnięcia minimalnej wartości współczynnika wydajności deszczu na stacjach meteorologicznych o wartości co najmniej 4.
