MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szacowanie strat z powodu suszy potrwa do końca września

lucyna.talaska@...
pixabay.com
- Teraz mamy suszę, ale w przyszłym roku możemy walczyć ze skutkami powodzi - mówi Marek Witkowski, radny województwa kujawsko-pomorskiego, członek komisji rolnictwa. - Dlatego musimy jak najszybciej - także jako województwo - zainwestować w gospodarkę wodną. Radni oczekują od rządu

Skutki suszy oraz sytuacja hydrologiczna regionu była tematem poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa. - Przyjęliśmy stanowisko w sprawie likwidacji skutków suszy - dodaje Witkowski, który podkreśla, że System Monitoringu Suszy Rolniczej nie przystaje do rzeczywistości i trzeba go zmienić, by pomoc  mogła trafić do wszystkich poszkodowanych. 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oczekuje od polskiego rządu:

 

  •  Zwiększenia środków dla rolników na likwidację skutków suszy.
  • Zmiany kryteriów dostępu do tych środków, tak aby w realny sposób kompensowały straty, a także zagwarantowały stabilność ich funkcjonowania w najbliższym okresie wegetacyjnym.
  •  W sytuacjach bardzo trudnych uruchomienia pomocy socjalnej dla dotkniętych suszą rodzin rolniczych.
  •  Odstąpienia od praktyki pomniejszania subwencji wyrównawczej dla tych gmin, które zdecydują się z powodu strat w rolnictwie, związanych ze zdarzeniami katastrofalnymi na czasowe zwolnienie rolników z opłacania podatku rolnego.

Nie tylko roślinnej

Radni dodali: "Za niezbędne uważamy podjęcie natychmiastowych starań o zwiększenie puli środków i objęcie pomocą gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, gdzie straty w roślinach paszowych uniemożliwiają utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie".

4 tysiące gospodarstwrolnych w Kujawsko-Pomorskiem straciło co najmniej 30 proc. z powodu tegorocznej suszy

Jednak zdaniem Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, właściciele zwierząt też mogą otrzymać pomoc. "Ustalenie przez komisje szacujące straty procentowego obniżenia dochodu spowodowanego przez suszę w 2015 r. w produkcji roślinnej i zwierzęcej łącznie na poziomie przekraczającym 30 proc. uprawnia producentów rolnych do składania wniosków o pomoc" - czytamy na stronie resortu rolnictwa (www.minrol.gov.pl), gdzie znajduje się także wzór szacowania strat w produkcji zwierzęcej.  

 
Na razie - zdaniem rolników - jest duże zamieszanie. Niektóre protokoły trzeba poprawić, bo pojawiły się kolejne straty. - Doszła kukurydza i komisje cofają protokoły - wyjaśnia Andrzej Baranowski, dyr. generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wnioski o pomoc można składać w  ARiMR do końca września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska