Część rurociągów na włocławskiej starówce pamięta przedwojenne czasy i - podobnie jak przed laty - ścieki odprowadzane są bezpośrednio do Wisły. W Michelinie, uważanym za najbardziej ekskluzywną dzielnicę miasta, nieczystości z wielu eleganckich willi trafiają do... przydomowych szamb, z których są przepompowywane do wozów asenizacyjnych. Tymczasem wymogi Unii Europejskiej są jasne: miasto musi być skanalizowane w całości.
- Rozbudowa sieci kanalizacyjnej to jedno z trzech, obok modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków i budowy suszarni osadów, zadań, realizowanych przez włocławskie "Wodociągi" w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską - mówi Piotr Łowicki, prezes MPWiK. Kontrakt na to zadanie został podpisany w sierpniu ubiegłego roku, prace rozpoczęto we wrześniu 2006 r., zakończenie planowane jest na maj 2008 roku. W tym czasie planowana jest m.in. budowa sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicach Kokoszka, Zawiśle, Michelin. Ścieki ze Starego Miasta w rejonie bulwarów będą przechwytywane przez rurociąg i odprowadzane do oczyszczalni, nie docierając już do Wisły. Zmodernizowana zostanie przepompownia na Zawiślu wraz z rurociągami tłocznymi pod Wisłą, nowe przepompownie powstaną w Michelinie. Łącznie planowanych jest 15 nowych lokalnych przepompowni ścieków.
Po roku prac ich zaawansowanie szacowane jest na blisko 60 procent. Najlepiej sytuacja wygląda na Kokoszce, gdzie wykonano łącznie 2216 metrów bieżących kanalizacji, co stanowi blisko 98 procent zadania. Zakończono budowę kanalizacji w ulicach: Sienna, Niecała, Miła, Węglowa, Zimna, Chłodna, Pusta, Prosta. Trwa włączanie do kolektora kanałów z ulic Zimnej, Miłej, Niecałej.
Ponad 9 km kanalizacji wykonano już w Michelinie. Ekipy wykonawców spotkać można obecnie w rejonie ulic Jana Pawła II, Lipowej i Brzezinowej. Na Zawiślu prace prowadzone są m.in. na Podgórnej, Lipnowskiej i Obrońców Wisły 1920 roku. Ponad 900 metrów nowej sieci wybudowano na Starym Mieście, renowacji poddano z kolei istniejące kanały na odcinku o długości 2,3 km.