https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla terenów po Zachemie. Cztery miliony na cztery projekty

AST
Agnieszka Domka-Rybka
Wszystkie cztery projekty mają być realizowane w latach 2016-2019.

Wszystkie cztery projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programy Interreg Europa Środkowa. Program jest realizowany w ramach polityki spójności Unii Europejskiej, zarządzany przez Wiedeń. Głównym celem programu jest wzmocnienie spójności terytorialnej, promowanie wewnętrznej integracji oraz poprawa konkurencyjności obszaru Europy Środkowej.

Bydgoszcz na cztery projekty otrzyma dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych. To spory sukces naszego miasta, bo do pierwszego etapu zgłoszono aż 620 projektów, z czego wybrano 90. W drugim etapie spośród 90 projektów, zaledwie 35 otrzyma dofinansowanie. W tej grupie są 4 bydgoskie projekty. 

ZOBACZ: Zachem został miejskim śmietnikiem. Jest nadzieja, że najbardziej skażona ziemia będzie oczyszczona [wideo i foto]

Dwa z nich dotyczą energii i jak najbardziej efektywnego zarządzania. Jeden projekt dotyczy zarządzania energią w instytucjach publicznych. Jednym z efektów ma być utworzenie biura zarządzania energią. Miasto chce też opracować narzędzia do zbierania i analizowania danych energetycznych. Kolejny projekt również dotyczy energii, ale tym razem w budynkach szkolnych. Ma powstać m.in. plan energetyczny szkół inteligentnych, a nawet podręcznik oszczędzania energii dla szkół. 

Kolejny projekt ma na celu m.in. zarządzenie obiektami użyteczności publicznej, które obecnie nie są używane. 

Ostatni projekt dotyczy rekultywacji terenów poprzemysłowych. W Bydgoszczy jest to obszar po byłym Zachemie. Prezydent Rafał Bruski przyznał niedawno, że chce wykorzystać gospodarczo te tereny. 
Projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie, pozwoli m.in. na pilotażowe badania polegające na badaniu wpływu terenów pozachemowskich na sąsiadujące Łęgnowo. Ma też powstać model terenu, w którym znajdzie się na przykład ocena stanu gruntowo-wodnego obszaru czy opracowanie oceny ryzyka środowiskowego i zdrowotnego. 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
janet
Nie są to oszałamiające kwoty ale jedynie prestiżowe.
a
antek
a ja myślałem że ciech posprząta . nie rozumiem tego kraju firma tzn złodzieje z ciechu rozgrabili co lepsze . Pianka pracuje ,barwniki sie rozwijają epi stoi i czeka na cud a własciwie na zakończenie okresu rozliczeniowego z unią , elektroliza rozebrana z miedzi tdi zdewastowane aby czasami jakiś polak nie wpadł na pomysł aby to odrodzić i to wszystko zasługa ciechu .a niemcy smieją sie i zarabiają kase na tdi . cud popaprańców z donaldowai teraz jeszce unijna kasa na rekultywacje ,pamietam jak prezes ciechu tłumaczył zmianę  nazwy zachem na infrsatruktura * zachem sie zle kojarzy . przykre pozdrowienia z hiszpani
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska